Egipt z wizytą u Faraonów pośród piramid – przewodnik, atrakcje, zwiedzanie

Egipt to państwo w północnej Afryce, które słynie z bogatej historii, zabytków starożytnej cywilizacji, wielkich piramid, życiodajnego Nilu, pustyni, palącego słońca niemal cały rok, pięknych piaszczystych plaż, błękitu morza Czerwonego, raf koralowych, ogromnych turystycznych kurortów, ale też tętniących życiem dużych miast. Z pewnością jest to kraj tysiąca oblicz, gdzie każdy odkryje coś wyjątkowego.

Położenie Egiptu

Egipt to państwo położone w północno–wschodniej Afryce, na północy rozciąga się basen Morza Śródziemnego, zaś od wschodu Morze Czerwone z kanałem Sueskim i półwyspem Synaj, który geograficznie jest już częścią zachodniej Azji. Na południu oraz zachodzie rozciąga się pustynia Sahara. Osią kraju jest największa rzeka kontynentu Nil wraz z deltą. Egipt położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego. Na północy przy wybrzeżu morza Śródziemnomorskiego nieco bardziej łagodny, na południu skrajnie suchy, z małą ilością opadów i wysokimi temperaturami cały rok. Czyni to Egipt jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc, dolecimy tu liniami Wizzair z Europy, do najbardziej zurbanizowanych miejsc regionu takich jak Aleksandria, Szarm – el Szejk, Hurghady i Sauhadż.

Egipt – zarys historyczny

Początki cywilizacji egipskiej sięgają pierwszych źródeł pisanych około 3500 r. p. n. e. Życie w starożytnym Egipcie koncentrowało się wokół Nilu, życiodajne rzeki pośród jałowej pustyni. Zalążki tej wysoko rozwiniętej cywilizacji sięgają zjednoczenia dwóch kluczowych regionów Dolnego i Górnego Egiptu. Przyczyną siły i zjednoczenia w starożytności było specyficzne położenie geograficzne. Częste rozlewy Nilu i wysoka urodzajność gleb sprzyjała rozwojowi rolnictwa. Utrzymanie tak rozbudowanego systemu irygacyjnego wymusiło pewne rozwiązanie administracyjne. Panował tu politeizm, kult słońca i innych bóstw przedstawianych pod postacią pół-ludzi i pół zwierząt, pierwsi władcy Egiptu często nosili imiona bóstw. Ta jednolitość i trwałość kultury dodatkowo wzmacniała pozycję Faraonów. To właśnie za czasów Faraonów powstaje najwięcej tutejszych zabytków jak piramidy czy świątynie. Przez wiele stuleci następuje rozkwit państwowości poprzecinany okresami przejściowymi.

Okres schyłkowy to dominacja w tym regionie Persów, Greków i Rzymian. W średniowieczu Egipt nie jest już tak rozwiniętą cywilizacją. Po upadku cesarstwa Bizantyjskiego rozpoczynają się tu walki na tle religijnym. Egipt jest atakowany raz przez Persję, która próbuje odbudować swoje imperium lub przez arabskich koczowników, którzy w końcu zdominowali słaby kraj. Podbój arabski okazał się bardzo trwały, w porównaniu do chrześcijan początkowo nie prześladowali wyznawców innych religii. W czasach kalifatu Egipt był daleką prowincją, lecz na tyle bogatą i istotną, że nie mógł być suwerenny. Po wiekach panowania Arabów przyszedł czas kolonizacji, wojen napoleońskich, I i II wojna światowa. Przez cały ten czas Egipt nie jest niezależnym państwem, wciąż rządzonym przez obce mocarstwa. Niepodległość od korony brytyjskiej uzyskuje w 1922 roku, zaś pełną suwerenność polityczną dopiero po II wojnie światowej.

Dolny Egipt – zwiedzanie stolicy i delty Nilu

Delta Nilu rozciąga się od północnych granic Kairu aż do morza Śródziemnego, na 175 km długości i zajmuje powierzchnię ponad 24 tysiące km2, jest największą deltą na świecie. Składa się z dwóch głównych ramion Rosetta i Damietta i licznych sztucznych, drobnych i naturalnych odnóg i kanałów. Panuje tu klimat śródziemnomorski, występują tu suche i gorące lata oraz łagodne i deszczowe zimy. Te delikatne jak na Afrykę warunki atmosferyczne sprawiają, że już od starożytności wykorzystywano urodzajność tutejszych gleb. Jest to najbardziej zaludniony i zagospodarowany obszar całego kraju, gdzie żyje główna część egipskiej populacji.

Kair

Kair to olbrzymia tętniąca życiem metropolia, największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu i jedno z największych miast na świecie. Kolebka kultury arabskiej i starożytnej. Położone po obu stronach Nilu z licznymi wyspami, zamieszkane przez około 17 milionów ludzi. Odkryjemy tu bogactwo kultury, historii i zabytków, gdzie nowoczesność chaotycznie przenika się ze starożytnością. Jest tu doskonałe połączenie kolejowe z resztą kraju, nowoczesne drogi, metro, stadiony, uniwersytety, pustynna architektura o ciepłych kolorach. Pełen życia i gwaru ogromny targ Chan al – Chalili, gdzie można kupić biżuterię ze srebra i złota, rękodzieło, kosmetyki, pamiątki, ubrania. Znajdują się tu grobowce mameluków, ruiny rzymskiej twierdzy, historyczne meczety i liczne muzea.

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie to budowle o kształcie ostrosłupa i podstawie kwadratu. Jest to jeden z cudów świata, najbardziej charakterystyczne grobowce starożytnego świata, spuścizna faraonów. Znajdują się na zachód od stolicy, choć to odrębne miasto jest powoli wchłaniane przez dynamicznie rozrastający się Kair. To starożytne cudo architektury zachwyca swoją monumentalnością, a niepoznawalność daje możliwość zatknięcia się z czymś większym od nas. Największa z całego kompleksu to oczywiście piramida Cheopsa i mierzy 150 metrów. Druga co do wielkości to piramida Chefrena, jej wysokość to 136 metrów. Tuż obok niej stoi Sfinks, strażnik z ciałem lwa i głową człowieka, ma 20 metrów wysokości i 72 długości. Ostatnią i najmniejszą z całego skupiska to piramida Mykeriosa. Ma 67 metrów wysokości i 108 metrów długości. Wnętrze piramid to muzeum udostępnione turystom do zwiedzania, gdzie znajduje się rozbudowana sieć korytarzy, bardzo popularna i dużo tańsza opcja to przejażdżka na wielbłądzie wokół piramid.

Aleksandria i Morze Śródziemne

Aleksandria to drugie co do wielkości miasto w Egipcie. Położone jest nad brzegiem morza Śródziemnego i w delcie Nilu. Założona została przez Aleksandra Macedońskiego w 332 r. p. n. e. Przez wiele stuleci była stolicą w czasach hellenistycznych, cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego. W średniowieczu stolica przeniesiona przez Arabów do Kairu. W Aleksandrii znajduje się największy port w całym kraju, jest to bardzo ważny ośrodek handlowy, komunikacyjny, przemysłowy oraz naukowy. Odkryjemy tu połączenie wpływów europejskich i arabskich. Jak na kulturalną stolicę przystało jest tu cała paleta zabytków, liczne muzea, meczety i kościoły, słynna biblioteka aleksandryjska, rzymski amfiteatr, fort Katibeja, pałace, katakumby i nekropolie.

Memfis i Sakkara

Memfis było ważnym miastem starożytnego Egiptu, głównym okręgiem handlowym i religijnym. Znajduje się przy południowym końcu delty, jest starożytną granicą Dolnego i Górnego Egiptu. Do dziś zachowały się tu jedynie resztki świątyń i pałaców i liczne nekropolie. Najsłynniejsze z nich znajdują się kilka kilometrów na zachód od Memfis w Sakkara i Dahszur, gdzie możemy podziwiać schodkową piramidę Dżesera oraz 5 mniej znanych piramid.

Górny Egipt – zwiedzanie starożytnych miejsc

Górny Egipt to rozległa kraina, którą tworzy wąska dolina Nilu, obecnie rozciąga się od południowych granic Kairu aż do miasta Asuan i jeziora Nasera. Połączenie Dolnego i Górnego Egiptu to przełomowy moment w starożytnej historii kraju. Jako mniej zaludniony i uboższy rejon nie odegrał aż tak znaczącej roli w historii państwa. W momentach upadku władzy rządził się niezależnie. W czasach prehistorycznych Górny Egipt różnił dialekt, zwyczaje, czczono tu też inne bóstwa, a nawet była rozbieżność w interesach obu regionów. Duża część tych różnic jest zauważalna do dzisiaj.

Luksor

Luksor to stolica Egiptu z czasów Faraonów, starożytne miasto Teby. Położone jest w południowym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu, na wschodzie rozciąga się pustynia arabska, na zachodzie libijska. Panuje tu gorący pustynny klimat, który charakteryzuje się bardzo upalnym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. Jest to najpopularniejsze miasto turystyczne Górnego Egiptu. Odkryjemy tu największe muzeum świata, które znajduje się na otwartym powietrzu. To tutaj leży słynna dolina królów, posągi, krypty i grobowce. Na wschodnim brzegu Nilu znajduje się miasto Karnak, które również było częścią starożytnych Teb, obecnie, mimo, że jest osobnym miastem, połączone jednym zespołem miejskim z Luksor. Było głównym miejscem kultu boga Amona, gdzie znajdziemy obeliski, aleje sfinksów, krypty i inne świątynie. Bardzo popularną atrakcją są rejsy po Nilu. Odbywają się z Luksoru do Asuanu, które poza zwiedzaniem oferują malownicze widoki wzdłuż najdłuższej rzeki kontynentu.

Asuan i jezioro Nasera

Asuan to najbardziej wysunięte na południe miasto Egiptu, usytuowane na wschodnim brzegu Nilu w najbardziej malowniczej części nurtu rzeki. Powyżej miasta wybudowano Tamy, jedną mniejsza zwaną tamą asuańska oraz Wielką Tamę i utworzono jezioro Nasera. Zlokalizowana jest tu elektrownia wodna, która zaopatruje w energię elektryczną niemal pół Egiptu. Tama ma wysokość 111 km i 3,5 kilometra szerokości. Zapora, dzięki której można regulować rzekę Nil spowodowała zalanie dużej części starożytnych zabytków między innymi popularnej świątyni Abu Simbel, które dzięki staraniom UNESCO przeniesiono bezpiecznie w inne miejsca powyżej sztucznego zbiornika.

Półwysep Synaj, kanał Sueski i Morze Czerwone – wypoczynek i atrakcje

Półwysep Synaj

Półwysep Synaj ma kształt trójkąta, na północy oddzielony morzem Śródziemnym, od zachodu kanałem Sueskim, na południu Morzem Czerwonym, a od wschodu zatoką Akaba. Jest to górzysta pustynna kraina, o bardzo suchym klimacie. Latem na pustyni panują temperatury powyżej 40 stopni, zaś zimą w górach możliwe ulewne deszcze, a wysoko w górach leży nawet śnieg, dlatego główne zbiorowości ludzkie na półwyspie zlokalizowane jest głównie przy wybrzeżu, gdzie nie ma opadów, a bryza znad morza sprawia, że temperatura jest przyjemna przez cały rok. Półwysep Synaj to osobliwa brama między Afryką a Azją, święte miejsce dla żydów, muzułmanów i chrześcijan. Znajduje się tu góra Mojżesza – Synaj, gdzie Bóg przekazał Mojżeszowi 10 przykazań. Pod najwyższym szczytem Egiptu górą świętej Katarzyny, znajduje się klasztor jej imienia, gdzie według Biblii Mojżesz ujrzał płonący krzew.

Kanał Sueski

Kanał Sueski łączy morze Śródziemne z Czerwonym. Jest to głębokowodny kanał dla statków morskich, ma 163 kilometry długości i 300 metrów szerokości. W jego obrębie znajdują się trzy jeziora Wielkie Gorzkie Jezioro, Małe Gorzkie Jezioro oraz Jezioro Krokodyli, dodatkowo co 10 km porobione są zatoki by statki mogły się mijać. Oddziela Afrykę od Azji Mniejszej. Jest bardzo istotnym punkt przepływu dla światowego handlu, skraca drogę statkom o tysiące morskich mil. Jest również ważnym punkt gospodarczy Egiptu, gdyż za przepłynięcie kanału Egipt pobiera opłaty.

Port Said i Suez

Port Said znajduje się nad morzem Śródziemnym przy północnym ujściu kanału Sueskiego. Powstał w 1859 roku, gdy rozpoczęto prace przy budowie kanału. Podstawą gospodarki jest tu przemysł stoczniowy, gdyż jest to drugi co do wielkości port Egiptu. Innymi dochodami są rybołówstwo, przemysł chemiczny, włókienniczy, szklarski, elektroniczny a także turystyka, choć znajduje się tu kilka kurortów, jest tu dużo mniej turystów niż w zatłoczonym Kairze. Po drugiej stronie kanału leży Port Fuad, który jest częścią tej samej aglomeracji. Można podziwiać tu urokliwe kolonialne centrum, odbyć rejs po kanale Sueskim, są tu muzea, pomniki, meczety, katedra i liczne plaże. Suez leży przy południowym ujściu kanału Sueskiego. Powstałe w starożytności, lecz zostało kompletnie zniszczone podczas wojen izraelesko – arabskich w 1967 roku, odbudowane w 1975 roku przy okazji ponownego otwarcia kanału. Jest to typowe miasto portowe, gdzie znajdują się liczne rafinerie. Poza portem, kilkoma muzeami i rozległym widokiem na zatokę i kanał nie ma tu zbyt wielu atrakcji turystycznych.

Hurghada

Hurghada to miasto, które znajduje się na we wschodnim Egipcie nad morzem Czerwonym. Na początku była tutaj niedużą wioska rybacka, potem Brytyjczycy zaczęli budować domy dla robotników, którzy szukali w okolicy ropy, w latach 80 – tych po ustabilizowaniu się sytuacji z Izraelem zaczęła się dynamicznie rozwijać baza turystyczna. Panuje tu subtropikalny pustynny klimat z małą ilością opadów rocznie i dużą ilością dni słonecznych. Świetna pogoda i dobrze rozbudowane kurorty przyciągają turystów przez cały rok. Odkryjemy tutaj przepiękne plaże, nieskazitelnie czyste wody morza Czerwonego z rafami koralowymi i bogatą ofertę hoteli, sportów wodnych, klubów, dyskotek, restauracji, sklepów.

Szarm el – szejk

Szarm el – Szejk znajduje się na półwyspie Synaj w jego południowej części nad zatoką Riwiery nad morzem Czerwonym. Panuje tu subtropikalny pustynny klimat z małymi opadami. Słoneczna pogoda i specyficzne położenie sprawia, że jest to najpopularniejsze miasto wypoczynkowe w całym Egipcie. Znajduje się tu doskonale wyposażona infrastruktura turystyczna, liczne kurorty, hotele, dobrze zorganizowane plażę, kompleksy spa na najwyższym poziomie, głośne arabskie bazary i liczne kluby. W niedalekiej lokalizacji znajdują się Góry Synaj, kanion Wadi Mandar i Park Narodowy Ras Muhammat, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

Egipt – wycieczka na Saharę od oazy

Sahara to wielka pustynia, najgorętsza na Ziemi, która rozciąga się na ternie północnej Afryki, od oceanu Atlantyckiego po Morze Czerwone. To niezmierzone morze piasku i skał zajmuje dwie trzecie powierzchni Egiptu. W niektórych miejscach Sahary znajdują się oazy, czyli tereny bujnej roślinności z dostępem do wody. W oazach uprawia się głównie palmy daktylowe, oliwki, drzewa owocowe, a także warzywa i zboże. Najsłynniejsze oazy w Egipcie to: Fajum, Al-Bahrijja, Ad-Dahila, Al-Farafira i Charga. Istnieje możliwość wycieczki zorganizowanej lub samodzielnej do oaz w Egipcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.