Pod Słońcem Peru – skarby kultury Inków i cuda natury

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej ciągnie się kraj, który obfituje w niezliczone cuda natury i skarby kultury. Peru, bo o nim mowa, to kraj, gdzie pośród szczytów Andów, pustyni wybrzeża Pacyfiku oraz tropikalnych lasów Amazonii odnajdziemy pamiątki kultury starożytnych Inków, zabytki z czasów kolonialnych, a także istotne miejsca dla współczesnych Peruwiańczyków. Zapraszamy na wyprawę do tego urzekającego zakątka świata.

Lima i współczesne Peru

Naszą podróż do jednego z najciekawszych krajów Ameryki Południowej – Peru rozpoczynamy w Limie. To stolica i największe miasto kraju, a w Callao, będącym częścią tej wielkiej aglomeracji, mieści się najważniejszy port lotniczy Peru, skąd rozpoczyna się większość wycieczek do Peru, także nasza. Architektura kolonialna centrum historycznego Limy rozciąga się wokół rynku Plaza de Armas, gdzie mieszczą się Katedra, kościoły św. Dominika i św. Piotra, klasztor św. Franciszka, Pałac Arcybiskupa i Pałac Gubernatora (dziś siedziba prezydenta Peru). Nowoczesna Lima to dzielnica Milaflores z biurowcami, eleganckimi restauracjami, plażą i domami najbogatszych mieszkańców stolicy.

Architektura kolonialna

Architektura czasów kolonialnych w Peru to także Cusco. Miasto to założył w XII wieku pierwszy władca Inków Manco Capaca i było stolicą jego państwa. W XVI wieku zdobyte zostało przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro, a następnie w wyniku walk uległo zniszczeniu. Z czasów prekolumbijskich zachowały się pozostałości budynków. Najważniejsze zabytki Cusco to budynki wokół rynku Plaza de Armas oraz kościoły i klasztory, a wśród nich Katedra, kościół jezuitów i kościół El Triunfo. Innym przykładem architektury kolonialnej jest drugie największe miasto Peru, Arequipa. Podobnie jak Lima i Cusco, zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Najważniejszymi zabytkami położonymi wokół rynku Plaza Principal de la Virgen de la Asuncion są Katedra, kościół jezuicki i klasztor św. Katarzyny.

Zabytki okresu prekolumbijskiego

Największym skarbem Peru jest kultura Inków, a najlepiej zachowaną pamiątką tej kultury jest Machu Picchu, co w języku keczua oznacza stary szczyt. To miejsce, gdzie udamy się z Cusco. Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca. Znajduje się w trudnodostępnej przełęczy górskiej i nie zostało zdobyte przez hiszpańskich konkwistadorów lecz opuszczone w połowie XVI wieku. Jest ono obiektem światowej listy dziedzictwa UNESCO. Oprócz Machu Picchu znajdują się na niej także inne zabytki związane z okresem prekolumbijskim: miasta Chavin de Huántar i Caral-Supe, Rysunki Nazca, a także trakt królewski Inków Qhapac Ñan obejmujący też inne kraje andyjskie.

Andy

Główną oś kraju stanowi łańcuch górski Andów, to pośród nich znajdują się Cusco, Arequipa oraz większość zabytków prekolumbijskich. Pośród Andów, na granicy z Boliwią znajduje się najwyżej położone na świecie jezioro żeglowne świata, Titicaca. Innym interesującym miejscem Andów Peruwiańskich jest ich najbardziej malownicza część – Góry Tęczowe.

Pustynne wybrzeże

Na zachód od osi Andów znajduje się region Costa, czyli wybrzeże. Zajmują go w większości pustynie, a wśród nich najsłynniejsza Pustynia Ica z oazą Huacachina. Większość kurortów wypoczynkowych wybrzeża Peru mieści się w jego części północnej. Tam udamy się do Punta Sal, Máncora i Zorritos.

Amazonia

Najbardziej niedostępną i dziką krainą Peru jest Amazonia, gdzie swe źródła ma Amazonka. Do głównego miasta peruwiańskiej części Amazonii, Iquitos, dotrzeć można tylko statkiem lub samolotem. Przypłyniemy tu łodzią z Pucallpy, a wydostaniemy się samolotem, lecąc do Limy, gdzie zakończymy naszą podróż.