Barcelona na city break – przewodnik

Barcelona to miasto, które nieustannie tętni życiem będąc jednym z najpopularniejszych miast Europy. Ta stolica Katalonii wabi nas nocnym życiem, zapachem wybrzeża i pięknymi plażami położonymi nad Morzem Śródziemnym, sportowymi emocjami od jednego z najbardziej utytułowanych klubów Hiszpanii, barwnymi targowiskami, piękną architekturą, zabytkami z niemal wszystkich epok, a przede wszystkim słońcem, którego doświadczymy tutaj cały rok.

Barcelona – położenie

Barcelona znajduje się w północno – wschodniej części półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km od południowych grzbietów Pirenejów i granicy z Francją. Jest stolicą prowincji Katalonia i drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii. Ma duże znaczenie gospodarcze, turystyczne, kulturowe i sportowe co czyni je ważnym miastem o znaczeniu globalnym. Znajduje się tu jeden z największych portów Europy, wiele nowoczesnych pociągów z rozbudowaną siecią połączeń i międzynarodowe lotniska. Barcelona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego o charakterze śródziemnomorskim. Panują tu łagodne, słoneczne zimy oraz długie, ciepłe lato. Średnia roczna temperatur to 20 stopni w dzień, a 12 w nocy. Zima pod względem nasłonecznienia przypomina kwiecień lub październik w Polsce. Sezon na słońce trwa tam cały rok. Najszybciej i najwygodniej dostaniemy się do Barcelony liniami Wizzair z Krakowa i Katowic.

Barcelona – zarys historyczny

Barcelona została założona w III w p. n. e jako kolonia rzymska i była jedną z ważniejszych republik kupieckich w całym basenie Morza Śródziemnego. Została zajęta chwilowo przez Kartagińczyków, lecz odbita przez rzymian po drugiej wojnie punickiej. Po upadku cesarstwa Rzymskiego atakowana przez Swebów i Wandalów. Następnie w 416 roku zdobyta przez Wizygotów, którzy uczynili z miasta swoją stolicę. W 712 roku Barcelonę opanowali Maurowie i zagościli tu na blisko 100 lat. W 801 roku została podbita przez Ludwika, syna Karola Wielkiego, który utworzył tu Marchię Hiszpańską, która stanowiła bufor między jego katolickim państwem a muzułmańskimi Maurami. Od 874 – 1137 roku była stolicą niezależnego hrabstwa, następnie połączyła się z Królestwem Aragonii, którego również była stolicą. W tym okresie następuje dynamiczny rozwój miasta. W 1479 roku Królestwo Aragonii połączyło się z Królestwem Kastylii. Po zjednoczeniu królestw panują napięte stosunki w wyniku których znaczenie Barcelony maleje. Później miasto było sceną wielu konfliktów jak wojna o sukcesję Hiszpanii, regularnie napadane przez Francuzów, m. in. wojny napoleońskie. 26 stycznia 1939 roku, Barcelona po kilku latach oporu została podbita przez wojska generała Franco. Pomimo tak burzliwej historii XX wiek to dynamiczny rozwój handlu oraz przemysłu. Dzisiejsza Barcelona to centrum architektury, kultury, sportu i biznesu.

Barcelona – najciekawsze miejsca

Sagrada Familia

Sagrada Familia to największe osiągnięcie architektoniczne secesji i słynnego hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudiego, który poświęcił ostatnie 15 lat życia na realizację tego projektu. Budowę rozpoczęto w 1882 roku. Ze wszystkich 18 wież, jedynie 4 skończono za życia Gaudiego. W założeniu bazylika miała przypominać jeden wielki organizm. Z powodu tak organicznej budowy, wielkiego rozmachu oraz niepowtarzalności detali, każdy z elementów, jak w naturze, jest inny i wymaga aby rzeźbić go osobno, budowy świątyni nie ukończono do dziś. Zakończenie budowy planowane jest dopiero na 2026 rok. Zbiory z datków wiernych i biletów wstępu powoli finansują pracę nad ukończeniem. Mimo, że budowa nadal trwają to część Sagrada Familia została wpisana w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest największym symbolem Barcelony, a nawet całej Hiszpanii i chętnie odwiedzana przez miliony turystów z całego świata. Budowla jest imponujących rozmiarów jej szerokość to 60 metrów, długość 90 metrów, zaś wysokość wież sięga 70 metrów. Wnętrze bazyliki dzięki wirażowi i umiejętnie podświetlonym kolumną dają niezapomniane efekty, które zachwycą każdego.

Park Güell

Park Güell znajduje się w północno – centralnej części Barcelony. Został zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego na zlecenie jego przyjaciela Eusabiego Güella, bogatego przemysłowca. Powstał w latach 1900 – 1914. Zamysłem było zrobienie „miasta ogrodu”, na wzór angielski, które zachwyciły przedsiębiorcę. Budynki miały wkomponowywać się w naturę i pokazywać jak bardzo architektura może być harmonijna z przyrodą. W pierwotnym założeniu na terenie 15 hektarów, miało powstać 60 budynków mieszkalnych, które miały być ekskluzywną dzielnicą dla burżuazji. Ostatecznie wybudowano jedynie 5 budynków, zaś projektu nie dokończono z powodu śmierci Güella. Następnie władze miasta wykupiły ten teren i założyły park miejski. Park jest otoczony murem, zbudowanym z kamieni o nieregularnym kształcie, znajduje się tu wiele fragmentów zieleni połączonych systemem malowniczych ścieżek, schodków i mostków. Znajduje się tu muzeum Gaudiego. Jest to baśniowy park otoczony piękną architekturą, miejską zielenią z najciekawszym widokiem na Barcelonę.

Casa Batllo i Casa Mila

Casa Batllo, nazywana przez mieszkańców Dom Kości, jest to kamienica w Barcelonie przy ulicy Passeig de Gracia 43. Znajduje się w jednym z najbardziej uroczych zakątków Barcelony w secesyjnej dzielnicy Manzana de la Discordia. Casa Batllo to budynek mieszkalny, przebudowany w latach 1904 – 1906 przez Antoniego Gaudiego na zlecenie Josepha Batllo i Casanovas, producenta tekstyliów. Po śmierci Batllo właścicielami budynku zostają jego córki wraz ze swoimi rodzinami. Decydują się one jednak na sprzedaż kamienicy. Budynek trafia w na początku w ręce towarzystwa ubezpieczeniowego Seguros Iberia. Następnym posiadaczem jest popularna rodzina Bernat z Asturii, która produkowała lizaki chupa – chups. Ostatecznie doczekała się renowacji, została oddana do użytku publicznego, wpisana na listę UNESCO i stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Kamienica ma bogate zdobienia, fasada nawiązuje do typowej dla Gaudiego organicznej symboliki. W środku dominują krzywizny, nie ma kantów ani kątów prostych co sprawia wrażenie, że ściany i sufity falują.

Casa Mila znajduje się nieopodal Casa Batllo na rogu ulicy Passeig de Gracia i Carre de Provance w Barcelonie. Powstał w latach 1906 – 1910, na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili oraz jego żony. Przez mieszkańców nazywany La Pedrera, czyli Kamieniołom, gdyż przypomina jeden wielki blok skalny. Jest to kolejny secesyjny projekt Gaudiego, który obfituje w faliste kształty i nawiązuje do fauny i flory. Ten finezyjny budynek wystąpił w ponad 15 filmach.

Barri Gotic

Barri Gotic to średniowieczna dzielnica gotycka, która znajduje się w ścisłym centrum miasta. Rozciąga się od wybrzeża Morza Śródziemnego pomiędzy główną aleją La Rambla a ulicą via Laietana. Jest to najstarsza część miasta i zarazem najbardziej wyjątkowa. Odkryjemy tu ciasne uliczki, gęstą kamienną zabudowę, znajdziemy tu jedyne w Barcelonie pozostałości po czasach rzymskich. Jest tu również mnóstwo ślicznych placyków wypełnionych ludźmi i palmami jak Plac Nova, Plac Reial. Znajduje się tu również mnóstwo kościołów, a najważniejsze z nich to Katedra św. Eualii czy bazylika la Merce. Katedra św. Eualii jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej i została wzniesiona na ruinach rzymskiej świątyni. Bazylika la Merce powstała w XIII wieku i jest przykładem architektury barokowej. Ważnym punktem tej dzielnicy jest Pałac Rządu Katalonii z renesansową fasadą. Warto też odwiedzić wnętrze kawiarnię Els Quatre Gats, która była miejscem spotkań katalońskich modernistów i zachowała swój oryginalny wystrój do dziś.

Barcelona co jeszcze ciekawego?

Montjuic

Montjuic to wzgórze położone przy wybrzeżu w południowo – zachodniej części Barcelony, które wznosi się na wysokość 173 m. n. p. m. Jest to szerokie wzniesienie z dość płaskim szczytem, od strony portu zakończone ostrym klifem. Znajduje się tu ogromny park miejski, popularne miejsce wypoczynku nie tylko turystów, ale również lokalnej ludności. Na terenie wzgórza mieści się wiele atrakcji, są tu instalacje sportowe, muzea, zamek, przepiękne punkty widokowe na całą Barcelonę. Można wjechać tu kolejką linową i zjeść w ekskluzywnej restauracji. Najpopularniejszym obiektem jest tu zamek Castillo Montjuic. To forteca powstała w XVII wieku i jest to militarny symbol miasta, tutaj trzymano politycznych więźniów i dokonywano wielu egzekucji. Jednak obecnie rozpościera się tu najpiękniejszy widok na panoramę miasta. Kolejnym ciekawym punktem na wzgórzu jest Palau Nacional, Narodowe Muzeum Sztuki wybudowane w 1929 roku kiedy to Barcelona przygotowywała się do organizowania światowej wystawy. Warto też obejrzeć kolorowy pokaz świateł na fontannach Font de Magica, które znajduje się w pobliżu Palau Nacional.

Stadion FC Barcelony – Camp Nou

Stadion klubu FC Barcelona nazywany powszechnie Camp Nou, znajduje się w nowoczesnej dzielnicy Les Corts. Powstał w latach 1955 – 1957, z powodu braku miejsca na starym stadionie. Jest największym stadionem piłkarskim w Europie i jednym z największych na całym świecie. Nic dziwnego, że dostaje najwyższe noty w kategoriach FIFA. Jego trybuny pomieszczą ponad 99 tysięcy ludzi. Pierwsze spotkanie inauguracyjne odbyło się 24 września 1957 roku z reprezentacją Warszawy. Barcelona wygrała wtedy 4:2. Poza meczami FC Barcelony, odbywało się tu wiele ważnych wydarzeń sportowych jak Igrzyska Olimpijskie czy finały Ligi Mistrzów oraz liczne koncerty. Zagrały tu takie gwiazdy jak Michael Jackson, Sting czy Pink Floyd. Znajduje się tu również multimedialne muzeum klubowe. Stadion jest niewątpliwie dumą Katalończyków przez niektórych mieszkańców uważany jest wręcz za świątynie sportu.

Plaże Barcelony

Barceloneta i Sant Sebastia

Plaża Barceloneta i San Sebastia to najpiękniejsze plaże miejskie w całej Barcelonie. Ciągną się na długość około kilometra. Barceloneta to najstarsza plaża w mieście, położona przy dawnej dzielnicy portowej. Wzdłuż niej położony jest deptak z barami, restauracjami, wydzielono tu miejsca do sportów wodnych. Plaża Sant Sebastian jest najpopularniejsza w całym mieście i najchętniej oblegana przez turystów.

Nova Icoria

Nova Icoria położona jest w w centralnej części wybrzeża, nieopodal portu olimpijskiego. Ma długość 400 metrów i uchodzi za najbezpieczniejszą plażę w Barcelonie. Chętnie odpoczywają tu mieszkańcy i rodziny z dziećmi, zaś wieczorem przychodzi bawić się lokalna młodzież. Przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Mar Bella

Mar Bella znajduje się we wschodniej części barcelońskiego wybrzeża, ma długość około 500 metrów. Wzdłuż plaży biegnie ścieżka rowerowa, jest tu też skate park i chętnie ćwiczą tu windserferzy. Jest również wydzielona strefa dla nudystów.

Castelldefels

Castelldefels to plaża, która znajduje się około 20 – 30 minut jazdy na południe od centrum Barcelony, w pobliżu lotniska El Prat. Rozciąga się na długości 5 kilometrów. Nie ma tutaj barów ani restauracji, za to możemy nacieszyć się ciszą, spokojem i przestrzenią. To również dobre miejsce do uprawiana sportów wodnych.

9 thoughts on “Barcelona na city break – przewodnik

 • 2023-06-18 o 21:55
  Permalink

  Ahaɑ, its fastidious convеrsation about this рaragrɑph һere at this webloɡ, I have read alⅼ that, so now me ɑlso commenting here.

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 08:43
  Permalink

  Hello there, I found your web site via Google while looking for
  a similar subject, your web site got here up, it looks
  great. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog through Google, and located that it is truly informative.

  I’m gonna be careful for brussels. I’ll be grateful in the event
  you proceed this in future. Lots of folks will be benefited
  out of your writing. Cheers!

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 08:50
  Permalink

  I am no longer positive the place you’re getting
  your information, but great topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more.
  Thank you for wonderful information I was looking for this information for my mission.

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 09:01
  Permalink

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.
  kudos

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 09:18
  Permalink

  I think this is among the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things,
  The site style is ideal, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 09:29
  Permalink

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Odpowiedz
 • 2023-07-08 o 10:53
  Permalink

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I truly enjoy reading your
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that cover the same subjects? Thank you so much!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.