Ekwador – piękny kraj na równiku z rajskimi Wyspami Galapagos, gdzie zatrzymał się czas

Ekwador jest jednym z najpiękniejszych krajów nie tylko Ameryki Południowej, lecz i całego świata. Na jego przestrzeni mieszczą się niemal wszystkie rodzaje środowisk charakterystycznych dla południowoamerykańskiego kontynentu. Nazwa kraju pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik i brzmi ona w oryginale Ecuador. Turystów przyciąga tu bogactwo przyrody: lasy równikowe, piękne wybrzeże z dziewiczymi plażami, Archipelag Galapagos, Andy z wulkanami, wodospady, ciepła pogoda panująca przez cały rok, także niesamowita kultura, ciekawa historia i piękna architektura z barokowymi kościołami i zabudową starych miast.

Geografia, geologia i klimat Ekwadoru

Ekwador położony jest w zachodniej części Ameryki Południowej nad wybrzeżem Oceanu Spokojnego. ma powierzchnię 283 560 km² i zamieszkuje go około 16 mln ludzi. Stolicą kraju jest Quito (około 1,9 mln mieszkańców), a największym miastem Guayaquil (około 2,7 mln mieszkańców). Geograficznie i turystycznie kraj dzieli się na cztery regiony: Andy ze stolicą Quito, wybrzeże z największym miastem Guayaquil, Amazonię z dziką przyrodą oraz Wyspy Galapagos z bogactwem gatunków zwierząt.

Ekwador znajduje się na styku dwóch dużych płyt tektonicznych: płyty południowoamerykańskiej i płyty pacyficznej. Położenie to sprawia, że kraj charakteryzuje bogactwo form geologicznych oraz występowanie zjawisk wulkanicznych i tektonicznych. Przez środek kraju w kierunku północ-południe ciągnie się pasmo górskie Andów. Na wschód opada łagodnie w Dolinę Amazonki, a na zachód w kierunku wybrzeża. Na Oceanie Spokojnym znajduje się archipelag wysp wulkanicznych, Galapagos. Na terenie Ekwadoru mieści się 96 wulkanów, z czego ponad 80 w części kontynentalnej, pozostałe na Wyspach Galapagos. W Ekwadorze panuje klimat równikowy, dodatkowo w Andach jest to górska odmiana tego klimatu z piętrami klimatycznymi, natomiast w południowej części wybrzeża sucha odmiana klimatu równikowego, która pozostaje pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego.

Ekwador – rys historyczny

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Ekwadoru pochodzą z ok. 8000 p.n.e. Ziemie te, zamieszkane były przez rolnicze plemiona indiańskie. W drugiej połowie XV wieku zostały one włączone przez króla Tupa Inca Yupanqu w granice państwa Inków. Obszar Ekwadoru od 1526 roku był odkrywany i eksplorowany przez Hiszpanów, największe znaczenie miały wyprawy pod dowództwem Diego de Almagro i Francisco Pizarro. Tereny te w latach 1531–1535 zostały ostatecznie opanowane przez konkwistadorów pod dowództwem Sebastiána de Belalcázara. Powstały wówczas miasta Quito i Guayaquil.

Na początkach XIX wieku miejscowa ludność prowadziła walki z hiszpańskimi kolonizatorami. W 1809 roku i 1812 miały miejsce powstania przeciwko Hiszpanom. Od 1819 roku trwały walki pod dowództwem gen. Antonio José de Sucre. W 1822 roku zakończyły się one ostatecznym zwycięstwem i tereny te stały się częścią Wielkiej Kolumbii. W 1830 roku Ekwador staje się niepodległym państwem, po rozpadzie Wielkiej Kolumbii. W XX wieku panowała tu junta wojskowa i miały miejsce walki z Peru, ostatecznie przegrane, o fragment dżungli Amazońskiej.

Andy ze stolicą Quito

W jednej z dolin andyjskich położona jest stolica Ekwadoru Quito. Miasto to charakteryzuje się bardzo pięknym i zabytkowym Starym Miastem oraz nowoczesnym centrum biznesowo-mieszkalnym. Ciekawostką jest fakt, iż Quito jest miastem bliźniaczym Krakowa. Kraków wraz z kopalnią soli w Wieliczce oraz Quito wraz z Archipelagiem Galapagos zostały jako pierwsze w 1978 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stare Miasto w Quito może poszczycić się wieloma zabytkowymi budowlami, szczególnie barokowymi i neogotyckimi kościołami. Spośród najważniejszych kościołów wymieć należy: katedrę, kościół św. Franciszka, bazylikę del Voto Nacional, kościół de la Compañía, kościół de La Sagrario i kościół Santo Domingo. Nad Starym Miastem góruje posąg Matki Boskiej Virgen de Panecillo, który stał się niejako symbolem miasta. Nowe centrum Quito znajduje się dookoła obszernego parku La Carolina, w którym mieszkańcy miasta spacerują i wypoczywają. Pomiędzy Starym Miastem a nowym centrum mieści się Mariscal Foch, rozrywkowe i imprezowe centrum stolicy Ekwadoru. Inną atrakcją Quito jest kolejka linowa Teleferico, prowadząca na wulkan Pichincha. Można stąd podziwiać panoramę miasta oraz okoliczne szczyty Andów, w tym wulkany. Ok. 30 km na północ od Quito mieści się jedna z największych atrakcji turystycznych Ekwadoru, Mitad del Mundo, czyli Środek Świata. Jest to pomnik i muzeum poświęcone równikowi, gdzie zaznaczono przebieg równoleżnika zerowego.

Najwyższym szczytem ekwadorskich Andów jest Chimborazo osiągający wysokość 6267 m n.p.m Inne ważne wulkany, odwiedzane przez turystów to m.in. Cotopaxi o wysokości 5896 m n.p.m., Sangay mający wysokość 5230 m n.p.m., wspomniany Pichincha o wysokości 4784 m n.p.m., Antisana, której wysokość wynosi 5704 m n.p.m., czy Cayambe o wysokości 5790 m n.p.m. Dużą atrakcją jest również malownicze jezioro w kraterze wulkanu Quilotoa znajdującego się na wysokości 3914 m n.p.m. Wśród łańcuchów górskich i dolin Andów dużą popularnością cieszy się także kurort Baños de Agua Santa. Znajdują się tu malownicze wodospady, piękne doliny i gorące źródła. Warto również odwiedzić targ w Otavalo, wodospady w lesie deszczowym w Mindo oraz gorące źródła w Papallacta. W południowej części Andów znajdują się zabytkowe miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Loja z piękną architekturą kolonialną oraz Cuenca z zabytkowym Starym Miastem i katedrą. Znajduje się tu kilka parków narodowych chroniących przyrodę gór i wulkanów: Cajas, Cotopaxi, Llanganates, Podocarpus, Sangay, Sumaco i Yacuri.

Wybrzeże z największym miastem Guayaquil

Dużą wartość przyrodniczą i turystyczną Ekwadoru stanowi wybrzeże z licznymi plażami oraz największym miastem kraju i jego najważniejszym portem, Guayaquil. Samo Guayaquil jest położone nad szerokim ujściem rzeki Guayas do Oceanu Spokojnego ok. 50 km od linii brzegowej. Największymi atrakcjami Guayaquil są Stare Miasto i rozrywkowa dzielnica Malecon.

Na południe od Guayaquil znajduje się miejscowość Playas, która stanowi miejsce wypoczynku dla mieszkańców tego miasta. Południowa część wybrzeża ekwadorskiego to także plaże w Montanita, Olon, Monteverde, Punta Blanca oraz na półwyspie w Salinas. W środkowej części wybrzeża, w prowincji Manabi, pięknymi plażami są Canoa, San Vincente, Bahia de Caraquez, Crucita, Manta, Puerto Lopez, gdzie można podziwiać wieloryby oraz dziewicza, niedostępna Los Frailes. W północnej części wybrzeża największym miastem jest Esmeraldas z pięknymi plażami. Inne ciekawe plaże na tym odcinku wybrzeża to Mompiche, charakteryzująca się czarnymi piaskami, Sua oraz Atacames. Dużą atrakcją wybrzeża jest Ruta del Spondylus, czyli trasa biegnąca wzdłuż całego wybrzeża Ekwadoru. Najciekawszym parkiem narodowym tego obszaru jest Machalilla na terenie wybrzeża oraz Oceanu Spokojnego, gdzie można podziwiać urokliwe skały, roślinność oraz wspomniane wieloryby w okolicach Puerto Lopez.

Amazonia – las równikowy

Bardzo popularnym miejscem wśród turystów odwiedzających Ekwador jest dżungla amazońska. Wiele lokalnych biur podróży oferuje wycieczki, pozwalające poznać przyrodę Amazonii. Główne miejsca wypadowe do odwiedzenia tego lasu równikowego to Nueva Loja, Tena, Puyo i Puerto Francisco de Orenalla. Warto ze względów bezpieczeństwa pamiętać, aby odwiedzając Amazonię, robić to tylko wraz z biurem podróży i wyspecjalizowanym przewodnikiem. Wśród atrakcji w dżungli dużą popularnością cieszą się rejsy statkami lub łodziami połączone ze zwiedzaniem tego obszaru. Można tu odnaleźć dziewiczą, nietkniętą roślinność oraz wiele gatunków zwierząt, m.in. żółwie, aligatory, anakondy i inne węże, pająki i owady, piranie i inne ryby. Najważniejszymi rzekami, dopływami Amazonki są Rio Napo, Rio San Miguel, Rio Bombohaza, Rio Potaza i Rio Zamora. Znajduję się tu Park Narodowy Yasuni i Rezerwat Przyrody Cuyabeno.

Wyspy Galapagos – cud przyrody

Wyspy Galapagos, zwane również Wyspami Żółwimi stanowią bezwątpienia największą atrakcję turystyczną i przyrodniczą Ekwadoru. Wraz z przyległym fragmentem wód Oceanu Spokojnego stanowią Park Narodowy Wysp Galapagos. Od 1978 roku Wyspy Galapagos są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoje badania prowadził tutaj Darwin. Jest to archipelag pochodzenia wulkanicznego. Największymi wyspami są: Isabela, Santa Cruz, Fernandina, Santiago, San Cristóbal, Floreana, Marchena, San Cristóbal, Española, Pinta, Baltra, Santa Fe, Pinzón, Genovesa, Rábida, Seymour Norte, Wolf, Tortuga, Bartolomé, Darwin. Pomiędzy wyspami można się przemieszczać łodziami.

Wśród fauny archipelagu warto wymienić przede wszystkim żółwie słoniowe, z których słynie Galapagos i od których wyspy biorą swoją nazwę. Inne gatunki zwierząt występujące tutaj to lwy morskie, delfiny, foki, fregaty, wieloryby, kotiki galapagoskie, legwany lądowe, legwany morskie, jaszczurki lawowe, gekony galapagoskie, pingwiny równikowe, nielotne kormorany galapagoskie, mewy galapagoskie, zięby Darwina, myszołowy galapagoskie, gołębiaki plamiste. Większość z tych gatunków to endemity, czyli żyją tylko i wyłącznie na tym obszarze. Wśród form geologicznych zwracają uwagę „schody księcia Filipa” na wyspie Genovesa, skały Pinnacle Rock, formy zastygłej lawy na wyspie Santiago, skała Łuk Darwina na wyspie Darwin oraz wulkany Alcedo ns Isabeli i La Cumbra na Fernandinie.

Na plażach poza tradycyjnym wypoczynkiem i podziwianiem lokalnej przyrody, można także uprawiać surfing oraz nurkować. Panują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa, temperatura powietrza wynosi średnio ok. 27 °C, a temperatura wód waha się od 16 °C do 28 °C. Wyspy Galapagos zostały odkryte przez biskupa Panamy Tomása de Berlangę w XVI wieku. Od tego czasu były eksplorowane przez wielorybników, ukrywali się tu także piraci. Jednak największe znaczenie wyspom tym nadał Karol Darwin. Prowadził on tu swe badania nad teorią ewolucji i na jego cześć nazwana została jedna z wysp archipelagu.

Ekwador to jest przepięknym krajem położonym w zachodniej części Ameryki Południowej. Dużą zaletą turystyczną tego równikowego kraju jest położenie w różnych typach środowiska naturalnego, charakterystycznego dla tego kontynentu. Podróżnicy mogą tu zwiedzić Andy z najważniejszymi miastami z punktu widzenia historii tego państwa, mogą także udać się na wybrzeże z malowniczymi plażami, odwiedzić Dżunglę Amazońską, a także wybrać się na Archipelag Galapagos z bogactwem gatunków zwierząt i roślin, gdzie sam Darwin prowadził swe badania nad ewolucją.

One thought on “Ekwador – piękny kraj na równiku z rajskimi Wyspami Galapagos, gdzie zatrzymał się czas

  • 2022-06-16 o 17:43
    Permalink

    Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
    you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.