Gorąca Hiszpania, czyli piękna przyroda i niesamowita kultura

Hiszpania znajduje się na Półwyspie Iberyjskim w południowo-zachodniej Europie, który oblewają wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, rzecz jasna nie bez powodu. Znajdują się tu piękne, zabytkowe miasta rozsiane po całym kraju, wybrzeża z pięknymi plażami, a także wyspy, które również oferują piękne plaże i życie nocne. W Hiszpanii można także odwiedzić malownicze i majestatyczne łańcuchy górskie. To idealne miejsce – do wypoczynku, zwiedzania oraz aktywnego spędzania czasu.

Serce Hiszpanii, czyli Kastylia i Madryt

Największym miastem Hiszpanii i jej stolicą jest Madryt. Ta piękna metropolia jest siedzibą rodziny królewskiej oraz rządu hiszpańskiego. Mieści się tu między innymi Pałac Królewski, słynne Muzeum Prado, a także wiele uroczych placów, kościołów i innych monumentalnych budowli. Miasto słynie również z klubów piłkarskich: Real i Atletico. Choć licząca ponad 6,5 mln mieszkańców aglomeracja stanowi dziś odrębną jednostkę administracyjną, to jest tradycyjną stolicą Kastylii.

Poza wspólnotą autonomiczną Madryt region ten dzieli się na jeszcze dwie takie wspólnoty – na północny zachód od Madrytu znajduje się Kastylia-León, a na południowy-wschód – Kastylia-La Mancha – jej stolicą, a jednocześnie dawną stolicą Hiszpanii i pięknym, uroczym, choć niewielkim miastem jest Toledo. W Kastylii-La Manchy znajdują sią także takie miasta jak: Albacete, Ciudad Real, Cuenca, czy Guadalajara. Innym mniejszym, ale bardzo uroczym i atrakcyjnym miastem jest Segovia, znajdująca się w Kastylii-León. Stolicą tej wspólnoty autonomicznej jest zabytkowe miasto Valladolid, inne ciekawe i ważne miasta w tej wspólnocie to m.in.: León, Salamanka, Burgos, Soria, Zamora, Palencia i Avila. To od tego regionu pochodzi oryginalna nazwa języka hiszpańskiego – język kastylijski. To tutaj powstał jeden z zalążków państwowości hiszpańskiej.

Aragonia i Saragossa – kolejny z zalążków Hiszpanii

Drugim z ważnych regionów dla historycznego rozwoju Hiszpanii jest Aragonia. Również tutaj ukształtował się lokalny język, dziś już stojący nieco z boku – aragoński. To zjednoczenie Kastylii z Aragonią zapoczątkowało państwo Hiszpanię. Najważniejszym, największym miastem i stolicą regionu zarówno historycznego, jak i współczesnej wspólnoty autonomicznej o nazwie Aragonia jest Saragossa. To piękne miasto położne jest na brzegach rzeki Ebro, które łączą robiące niesamowite wrażenie mosty. W centrum znajduje się wiele okazałych zabytkowych, ale również nowoczesnych budynków. Najważniejsze zabytki Saragossy to m.in.: monumentalna Bazylika Nuestra Señora del Pilar, położona nad samym brzegiem Ebro, Katedra „La Seo” i El Palacio de La Aljafería. Miasto jest dumne zwłaszcza z międzynarodowych sukcesów, które w futbolu odniósł Real Saragossa. Północna część Aragonii sięga po Pireneje, a u ich podnóży znajduje się inne ważne i godne odwiedzenia miasto  – Huesca. Zaś w południowej części regionu warto zajrzeć do miasta Teruel.

Estremadura i Merida – miejsca, które warto odwiedzić 

W zachodniej części Hiszpanii – pomiędzy obiema Kastyliami, na północy i wschodzie, Andaluzją na południu i Portugalią na zachodzie znajduje się nieco tajemniczy region – Estremadura. Stolicą i największym miastem tej wspólnoty autonomicznej jest monumentalne miasto Merida, położone jest nad rzeką Gwadianą, którego historia sięga czasów starożytnych i nazywane jest często „hiszpańskim Rzymem”. Szczególne wrażenie robią tu bardzo dobrze zachowane Teatr Rzymski oraz akwedukty. Innymi ważnymi i ciekawymi miastami we wspólnocie autonomicznej Estremadura są Badajoz oraz Caceres.

Północno-zachodnia Hiszpania – od Galicji przez przez Asturię po Kantabrię

Najdalej położoną na zachód częścią kontynentalnej Hiszpanii jest Galicja. Region ten może się poszczycić swoim językiem galicyjskim, który jest tu chętnie używany. Najważniejsze zabytkowe miasta w tej wspólnocie autonomicznej to: Santiago de Compostela, które jest jej stolicą, La Coruña, Vigo, Lugo, Pontevedra czy Ourense. Santiago de Compostela jest znanym sanktuarium, które słynie ze szlaków pielgrzymkowych Camino de Santiago, które przemierzają całą Hiszpanię i nie tylko, prowadząc do tego pięknego miasta. Lokalna rywalizacja piłkarska odbywa się pomiędzy klubami: Deportivo La Coruña, Celta Vigo i SD Compostela. Północne wybrzeża Galicji to Rias Atlas, natomiast zachodnie to Rias Baixas. Na wschód od Galicji znajduje się Asturia, której stolicą jest zabytkowe miasto miasto Oviedo. Wybrzeża Atlantyckie na tym odcinku nosi nazwę Costa Verde. Dalej na wschód położona jest wspólnota autonomiczna Kantabria az pięknym miastem Santander. Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Biskajskiej w tym regionie to Costa Cantabria.

Kraj Basków, Nawara i La Rioja – niesamowita kultura w zachodnich Pirenejach

Na północy Hiszpanii w górskich rejonach zachodnich Pirenejów i nad wybrzeżem Zatoki Biskajskiej, będącej częścią Oceanu Atlantyckiego, mieści się wspólnota autonomiczna o nazwie Kraj Basków. To kolejny z hiszpańskich regionów, które odznaczają się swoim unikalnym językiem, unikatową kulturą, ale również pewnymi dążeniami niepodległościowymi. Co ciekawe język baskijski, w odróżnieniu od innych używanych w Hiszpanii – kastylijskiego, aragońskiego, katalońskiego czy galicyjskiego – nie należy do rodziny języków romańskich i jest od nich zupełnie odmienny i… nie wiadomo z jakimi innymi językami może być powiązany. Baskowie są zatem zupełnie odmienni od innych części składowych tego iberyjskiego państwa. Stolicą Kraju Basków jest malownicze miasto o nazwie Vitoria-Gasteiz. Wśród zabytków tego położonego w Pirenejach miasta warto wymienić: Catedral de Santa María czy Palacio de Escoriaza-Esquibel. Największym natomiast miastem tego malowniczego regionu jest położone pośród górskich dolin Bilbao. Słynie ono przede wszystkim ze starego miasta z licznymi kościołami, w tym gotycką katedrą św. Jakuba, a także z wieloma placami, np. Plaza Nueva, barami czy teatrem Arriaga. Inną ważną atrakcją Bilbao jest nowoczesne Muzeum Guggenheima. W lokalnym, bardzo utytułowanym klubie piłkarskim Athletic Bilbao grają tylko i wyłącznie Baskowie. Kolejnym z ważnych miast Kraju Basków jest Donostia San Sebastian, które jest bardzo ciekawie położone – góry Pireneje wchodzą tu do wód Zatoki Biskajskiej – są tu zatem zarówno plaże, jak i góry. Stare miasto stanowi gąszcz uliczek, tętniących życiem w dzień i w nocy, a najważniejszym zabytkiem jest tu barokowy kościół Basílica de Santa María del Coro, warto także zajrzeć na Plaza de la Constitución. W tym mieście swe mecze rozgrywa znany zespół piłkarski real Sociedad San Sebastian. Wybrzeże Kraju Basków stanowi Costa Vasca.

Regionem, który również jest w pewnym stopniu związany z Baskami jest Nawara. Lecz tu znacznie mniej ludzi używa języka baskijskiego. W dużej części jest ona położona w Pirenejach. Stolicą oraz największym miastem jest tu Pampeluna. Miasto to zostało ufortyfikowane potężnymi murami. Znajduje się tu także wiele innych ciekawych zabytków, w tym liczne kościoły. Inną wspólnotą autonomiczną, która ma pewne związki z kulturą Basków jest La Rioja, ze stolicą w pięknym mieście Logroño.

Barcelona i Katalonia, czyli północno-wschodnie wybrzeże Hiszpanii

Na zachodzie nad samym Morzem Śródziemnym mieści się drugie co do wielkości miasto Hiszpanii – piękna Barcelona, która jest stolicą wspólnoty autonomicznej – Katalonii. Region ten wyróżnia się swoim językiem – katalońskim, a także silnym poczuciem niezależności i dążeniem do niepodległości. Barcelona jest miastem, na którego architekturę wpływ miał Antoni Gaudi. Najważniejszym budynkiem jego autorstwa i najsłynniejszym zabytkiem Barcelony, a także symbolem tego miasta jest bazylika Sagrada Familia, która przez cały czas pozostaje w budowie. Inne miejsca w mieście związane z tym architektem to Park Güell z budowlami Gaudiego oraz Casa Milà. Kolejnym symbolem miasta i zarazem całego regionu jest klub piłkarski FC Barcelona, która rozgrywa swe mecze na stadionie Camp Nou. Tarragona to miasto, którego historia sięga Cesarstwa Rzymskiego, najciekawsze są tu wykopaliska kompleksu archeologicznego zwanego Passeig Arqueologic z rzymskim amfiteatrem – to bezcenny zabytek dziedzictwa kulturowego wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Wśród miast Katalonii, bardzo ciekawa jest również piękna Lleida (Lérida), gdzie znajdują się w niej dwie ciekawe katedry: „stara” Catedral de la Seu Vella i „nowa” Catedral Nueva. Girona położona na wybrzeżu ma bardzo malownicze i niesłychanie urokliwe stare miasto – Forca Vella z wąskimi uliczkami. Ciekawy jest tu zwłaszcza Plac Kataloński, znajdujący się na szerokim moście nad rzeką. Wśród zabytków tego miasta odwiedzić także warto Katedrę, Ogrody Niemieckie czy schody na ulicy Św. Dominika, które prowadzą pod sam piękny Klasztor. Północną część Katalonii stanowią Pireneje. Wybrzeża tego regionu, które są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata to od północy: Costa Brava, Costa, Maresma, Costa Barcelona i Costa Dorada. 

Walencja i Murcja – wypoczynek na plaży, zabytki, kultura i rozrywka

Wspólnota autonomiczna i jej miasto o takiej samej nazwie – Walencja – położone są na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii i oblewają je wody Morza Śródziemnego. Walencja to duże miasto, stanowiące część nowoczesnej aglomeracji z zabytkowym, atrakcyjnym starym miastem. Jak wiele innych miast w Hiszpanii, również Walencja słynie z piłki nożnej – klubu Valencia CF. Na przedmieściach znajduje się stosunkowo niewielkie, ale urocze miasteczko rybackie – Vila-real, które słynie z… a jakżeby inaczej klubu piłkarskiego – Villareal. Wybrzeża, które możesz odwiedzić w czasie wizyty w Walencji to: Costa Azaha, Costa Valecia i Costa Blanca, szczególnie to ostatnie ma dużą popularność wśród turystów. Bardziej na południe znajduje się wspólnota autonomiczna Murcja ze stolicą – miastem o takiej samej nazwie. Wybrzeże w tym miejscu nosi nazwę Costa Calida.

Andaluzja – najgorętsza część kontynentalnej Hiszpanii w rytmie flamenco i w cieniu zabytków

Andaluzja położona jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. To ojczyzna tańca flamenco. Na krajobraz Andaluzji składają się pasma górskie: Sierra Nevada Sierra Morena, a także gaje oliwne, uprawy cytrusów, zamki, twierdze i niesamowite miasta: Sewilla, Kordoba, Grenada, Kadyks, Almeria, Malaga, Huelva i Jaen. Tą wspólnotę autonomiczną oblewają Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki. Na południu znajduje się terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa, a jeszcze dalej na południe jest już Afryka. Bliskość Czarnego Lądu sprawiła, że tereny Andaluzji podbijali i okupowali przez długi czas Arabowie. Do ważnych atrakcji Andaluzji należą gorące wybrzeża – Costa Almeria, Costa Tropical i Costa del Sol znajdują się nad Morzem Śródziemnym, natomiast Costa de la Luz nad Oceanem Atlantyckim.

Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji z malowniczymi uliczkami i zakątkami. W tym pięknym mieście znajduje się największa gotycka katedra na świecie – Katedra Najświętszej Marii Panny z dzwonnicą La Giralda wzniesiona na miejscu dawnego meczetu. Inne ważne zabytki w Sewilli to: Plac Triumfu z królewskim kompleksem pałacowym Alcázar i Plac Virgen de los Reyes z Pałacem Arcybiskupa. Rywalizują tu kluby piłkarskie: Sevilla FC i Real Betis Balompie. W Kordobie zachował się ostatni w Andaluzji Wielki Meczet, a część tego budynku to dziś  Catedral de Córdoba. Ważne zabytki Kordoby to też Most Rzymski nad rzeką Gwadalkiwir i Alkazar Królów Chrześcijańskich. Kolejnym z andaluzyjskich miast, gdzie znaleźć można pamiątki muzułmańskich czasów to Grenada, a Alhambra to najważniejszy zabytek, który w Hiszpanii pozostawili Arabowie. W tym mieście są także Catedral de Santa María de la Encarnación i Kaplica Królewska. Malaga kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem. Znajduje się tu piaszczysta plaża. Ponadto miasto to jest największym portem tego regionu. Znajduje się w nim  zamek obronny Maurów Alcazaba de Málaga i inny zamek – Gibralfaro. Kadyks to z kolei najważniejsze miasto portowe na atlantyckim wybrzeżu Andaluzji. Znajduje się na półwyspie, który ufortyfikowano i jest perłą architektury obronnej, znajdują się tu zamki: Castillo de San Sebastián i Castillo de Santa Catalina. Inne ważne zabytki to:  wieża Torre Tavira, Catedral de Santa Cruz oraz dzielnica Barrio de Santa María, która jest uważana za stolicę flamenco. Kadyks to też miasto wypoczynkowe z wieloma plażami. Miasto portowe Almeria znajduje się nad Morzem Śródziemnym, zarówno w samym mieście, jak i na przedmieściach znajduje się wiele plaż. Nad Almerią dominuje fortyfikacja Alcazaba, jest tu również twierdza San Cristobal.

Archipelag Baleary – wyspy Majorka, Minorka i Ibiza 

Baleary to archipelag położony u hiszpańskich wybrzeży Morza Śródziemnego. Można tu wypoczywać na takich słynnych na całym świecie wyspach jak Majorka, Minorka oraz Ibiza. Co warto podkreślić archipelag ten jest kulturowo mocno związany z Katalonią, a wiele osób posługuje się językiem katalońskim. Wyspy te oferują nie tylko wypoczynek na plaży, ale także piękne zabytki i intensywne życie nocne. Największym miastem na największej wyspie archipelagu – Majorce – jest stolica wspólnoty autonomicznej Baleary –  Palma de Mallorca. W mieście tym niesamowite wrażenie robi stare miasto, gdzie znajduje się monumentalna Katedra. Na wyspie znajduje się pasmo górskie Serra de Tramuntana, którego najwyższy szczyt to Puig Major o wysokości 1445 m n.p.m.

Wyspy Kanaryjskie, czyli wulkaniczny archipelag do wypoczynku i aktywnego spędzania czasu

Wyspy Kanaryjskie, nazywane również Wyspami Szczęśliwymi to archipelag wulkaniczny, znajdujący się stanowi on wspólnotę autonomiczną i jako część Hiszpanii i Unii Europejskiej pod względem politycznym może stanowić część Europy, natomiast geograficznie jest to już Afryka. Na archipelag ten składa się kilkanaście wysp, a siedem spośród nich jest zamieszkałych: Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma, El Hierro. Na Teneryfie znajduje się stolica wspólnoty autonomicznej i jej największe miasto – Santa Cruz de Tenerife. Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest piękna katedra, ponadto jest są tu inne kościoły i malownicze kamienice. Z kolei na Gran Canarii znajduje się drugie największe miasto archipelagu – Las Palmas de Gran Canaria. Wyspy Kanaryjskie słyną z wielu pięknych plaż, które pokryte są piaskami w kolorze złotym, szarym czy czarnym, a także plaże kamieniste. Nad nimi często górują potężne klify. Lecz można tu też poznać przyrodę subtropikalnego klimatu, ciekawe gatunki zwierząt, a także oddać się trekkingowi oraz turystyce górskiej i zdobywać szczyty wulkanów. Najwyższy z nich – Pico de Teide o wysokości 3718 m n.p.m. jest jednocześnie najwyższym szczytem całej Hiszpanii.

Ceuta i Melilla – eksklawy Hiszpańskie w Afryce

Na północnym wybrzeżu Afryki, znajdują się dwa hiszpańskie miasta – Ceuta i Melilla – stanowią one eksklawy Hiszpanii na terenie Maroka i są miastami autonomicznymi. Ceuta jest miastem i zarazem twierdzą położoną na afrykański afrykańskim cyplu, który tworzy Cieśninę Gibraltarską, niemal naprzeciw Gibraltaru. Znajduje się tu zabytkowe stare miasto. Melilla znajduje się dużo bardziej na wschód od Ceuty i podobnie jak ona, również posiada piękną i monumentalną twierdzę oraz starówkę z zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.