Istambuł – jedyne na świecie miasto położone na dwóch kontynentach

Współczesny Istambuł to największe miasto Turcji i światowa metropolia. To jedyne na świecie miasto, które znajduje się na dwóch kontynentach – w Europie i Azji. Ukształtowała je burzliwa historia. Powstało jako Bizancjum, później nosiło nazwę Konstantynopol. Było miastem greckim, częścią Imperium Rzymskiego. Przecinały się tu szlaki handlowe i stykały różne kultury. Istambuł obfituje w zabytki, co sprawia, że przybywają tu turyści z różnych zakątków świata.

Jedyne takie miasto na świecie – położone na dwóch kontynentach

Miasto Bizancjum powstało nad cieśniną Bosfor, łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara, a w dalszej perspektywie z Morzem Śródziemnym. Bosfor oddziela także Europę (na północnym-zachodzie) od Azji (na południowym-wschodzie). Najstarsza część miasta znajduje się na położonym w europejskiej części niewielkim cyplu, który wbija się pomiędzy właściwą część Bosforu i jego odnogę – Złoty Róg. W tym miejscu rozpoczęła się historia międzykontynentalnej metropolii. Z biegiem czasy miasto rozrosło się na oba kontynenty.

Bizancjum, Konstantynopol, Istambuł – burzliwe dzieje

Bizancjum zostało założone w VII wieku p.n.e. przez Greków jako jedno z państw-miast. Od 73 roku n.e. wchodziło w skład Imperium Rzymskiego. Cesarz rzymski, Konstantyn I Wielki najpierw przemianował Bizancjum na Nowy Rzym, a później na Konstantynopol. W 330 roku przeniósł do Konstantynopola stolicę Cesarstwa Rzymskiego. Jako, że cesarz ten ustanowił chrześcijaństwo oficjalną religią w państwie, wierzenia pogańskie zaczęły ustępować nowej religii. Konstantynopol stolicą tego państwa był do roku 395, gdy rozpadło się ono na Cesarstwo Zachodniorzymskie i Wschodniorzymskie. Teodozjusz I ustanowił Konstantynopol stolicą tego drugiego. Był nią przez ponad tysiąc lat, aż do 1453 roku.

W 1054 roku Konstantynopol został centrum kościoła prawosławnego. W 1096 roku do miasta pierwszy raz dotarli krzyżowcy, a w 1204 roku je zdobyli i ustanowili Konstantynopol stolicą Cesarstwa Łacińskiego – państwa, które wówczas utworzyli. W 1261 roku miasto zostało odbite przez Michała VIII Paleologa. Wreszcie, w 1453 roku Konstantynopol został zdobyty przez Turków Osmańskich. Od tego czasu, aż do roku 1922 Konstantynopol był stolicą państwa osmańskiego. W międzyczasie, gdy Egipt został podbity przez Osmanów, przenieśli oni kalifat do Konstantynopola, czyniąc to miasto centrum świata islamskiego. W 1923 roku stolicę Turcji przeniesiono do Ankary. 28 marca 1930 roku miastu nadano nazwę Istambuł.

Najciekawsze zabytki i atrakcje Istambułu

Jednym z najważniejszych zabytków Istambułu jest Hagia Sophia – Kościół Mądrości Bożej. Świątynia wybudowana została jako kościół w VI wieku. Fundatorem świątyni był Justynian I Wielki. Po zdobyciu przez Turków zamieniono ją na meczet. Później pełniła funkcję muzeum, by w 2020 roku znów stać się meczetem. Naprzeciwko niej znajduje się Błękitny Meczet – Sultan Ahmet Camii, który budowany był w latach 1609 – 1616 z polecenia sułtana Ahmeda I. Te dwie budowle stojące naprzeciw siebie tworzą charakterystyczną panoramę Istambułu. Innymi ważnymi meczetami w Istambule są: Nowy Meczet – Yeni Camii, Meczet Sulejmana oraz Meczet Rüstema Paszy.

Kolejnym ważnym zabytkiem Istambułu jest Pałac Topkapı – Topkapı Sarayı. Budowę tego pałacu rozpoczęto w XV wieku, a rozbudowywany był aż do wieku XIX. Przez te 400 lat siedzibą władców oraz centrum administracyjnym imperium. Współcześnie znajduje się w nim muzeum z bogatymi ekspozycjami przedstawiającymi historię Istambułu, Turcji i ich władców. W dawnej stolicy Turcji znajdują również inne interesujące pałace. Najważniejsze z nich to: Pałac Ibrahima Paszy, w którym mieści się Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, Pałac Beylerbeyi, Pałac Dolmabahçe, czy Pałacyk Küçüksu.

Będąc w Istambule warto również odwiedzić jeden ze słynnych bazarów: Kryty Bazar, Bazar Egipski lub Pasaż Kwiatowy. W panoramie miasta rysują się także obeliski i kolumny, m.in.: Obelisk Konstantyna VII Porfirogenety, Obelisk Teodozjusza, Kolumna i Kolumna Konstantyna. Ciekawymi zabytkami architektury obronnej są: Forteca Siedmiu Wież, Twierdza Rumeli Hisarı i Twierdza Anatolijska. Inne ciekawe miejsca to: Wieża Leandra, Wieża Galata, Akwedukt Walensa z podziemnymi cysternami na wodę i Hipodrom. Znajduje się tu również Muzeum Adama Mickiewicza w domu, w którym mieszkał nasz poeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.