Paryż – miasto kultury, sztuki i mody. Krótki przewodnik

Paryż to buzująca stolica Francji, w której wszystko miesza się w międzynarodowym tyglu. Kosmopolityczne, romantyczne miasto pełne zabytków, pięknej architektury, targów, urokliwych uliczek i placów oraz słynnych domów mody. Miasto, które przez wiele wieków było centrum świata, gdzie tworzyły się nowe prądy w kulturze, sztuce, nauce czy modzie. Miasto, które wciąż przyciąga, jego magnetyzmowi nie jest w stanie oprzeć się wielu turystów, studentów, naukowców, artystów i biznesmenów.

Paryż – informacje ogólne

Paryż jest stolicą Francji i najbardziej zaludnionym miastem tego kraju, położony w samym centrum basenu paryskiego nad rzeką Sekwaną. Podzielony jest na 20 dzielnic, które rozchodzą się spiralnie od centrum. Oficjalnie zamieszkany przez ponad 2 miliony ludzi, jednak liczba mieszkańców całej aglomeracji to ponad 12 milionów, co czyni Paryż największą aglomeracją w całej Unii Europejskiej. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły morski, gdyż miasto pozostaje pod wpływem prądu północnoatlantyckiego. Lato jest tu ciepłe, słoneczne i przyjemne, wiosna i jesień charakteryzuje się łagodnymi temperaturami w ciągu dnia i dużo chłodniejszymi nocami, zimą zaś panuje niskie nasłonecznienie i chłodne dni z temperaturą około 7 stopni, sporadycznie występuje śnieg, zaś przez cały rok można spodziewać się nagłych i obfitych opadów deszczu. Paryż to centrum ekonomiczne, kulturowe i jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata. Bez problemu dolecimy tu liniami Wizzair z Warszawy i innych europejskich miast.

Paryż – zarys historyczny

Historia Paryża sięga czasów starożytności, pierwsze pisane wzmianki pochodzą z I w. n. e. Na początku był osadą celtycką, którą administrowało plemię Paryzjów. Zmagali się oni z ekspansją cesarstwa rzymskiego. Realną władzę rzymianie mają na tych ziemiach do 508 roku, do czasów wielkiej wędrówki ludów, kiedy Paryż zostaje podbity przez plemiona Franków. Chlodwik I, jeden z królów Franków, ogłosił Paryż swoją stolicą i założył dynastię Merowingów, która panowała aż VIII w; następnie władzę w Galii przejmuje dynastia Karolingów. Powtarzające się najazdy wikingów i słabość rządów doprowadziło do wzrostu potęgi paryskich książąt, którzy administrowali podupadającym miastem, aż w 987 roku królem Francji zostaje Hugo Kapet, jeden z paryskich książąt, dając początek dynastii Kapetyngów.

W czasie średniowiecza następuje szybki rozwój miasta, powstaje w tym czasie wiele budynków, które zachowały się do dziś jak katedra Notre Dame. Następuje też szybki rozwój intelektualny, powstaje tu jeden z pierwszych uniwersytetów: Uniwersytet Paryski, zwany potocznie Sorboną. Dynamiczny rozwój zostaje przerwany przez epidemie dżumy i wyniszczającą wojnę stuletnią prowadzoną z Anglią. Po rozejmie z Anglikami do władzy dochodzą Walezjusze. Za ich rządów, mimo że nie rezydują w mieście, następuje prężny rozkwit kultury i sztuki, do miasta ściągane są popularne dzieła sztuki i sprowadzają się renesansowi artyści. Jednak z czasem zaostrza się konflikt religijny między katolikami, a francuskimi kalwinistami, zwanymi hugenotami. Doprowadza to do krwawej rzezi na hugenotach, zwanej nocą św. Bartłomieja. Po wojnach religijnych do władzy dochodzi Henryk IV, pierwszy z dynastii Burbonów. Jego ród kontynuuje rozbudowę miasta, powstają nowe dzielnice, siedzibę królów przeniesiono do Wersalu, powstają kościoły, rozwija się przemysł, utworzono straż pożarną, szpital, pocztę, powstają bulwary i liczne place. Paryż rośnie jako potęga kulturowa, ale także intelektualna. Powstają teatry, salony literackie i kluby dyskusyjne.

Przepych architektoniczny i wysoka kultura wyższych sfer, nie idzie w parze z poprawą warunków życia najniższych warstw społecznych, aż 14 lipca 1789 wybucha rewolucja francuska. Doprowadza ona do stracenia króla Ludwika XVI i powołania republiki. Od tej pory stolica Francji pozostaje sceną kolejnych przewrotów społecznych, które odgrywają się tu aż do objęcia władzy przez Napoleona Bonaparte. Po jego koronacji sytuacja w Paryżu na chwilę ustabilizowała się. Następnie dochodzi do kolejnych buntów, jak Wiosna Ludu czy Komuna Paryska. Mimo tak wielu zawirowań społecznych i politycznych, miasto przeżywa niezwykły rozkwit, na przełomie XIX i XX wieku jest uznawane za artystyczną stolicę świata. Powstają tu nowe prądy w sztuce i architekturze. Podczas I wojny światowej udaje się odeprzeć Niemców jeszcze przed miastem, zaś podczas II wojny światowej miasto oddane praktycznie bez walki. Po ostatniej wojnie Paryż stracił pozycję artystycznej stolicy świata, jednak wciąż pozostaje ważnym ośrodkiem ekonomicznym i kulturowym na mapie świata.

Paryż – zabytki i atrakcje

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to jedna z najpopularniejszych konstrukcji na świecie, symbol Paryża, a także całej Francji. Jest najwyższym budowlą w mieście i wznosi się na wysokość 324 metrów, a w momencie swojego powstania była najwyższą budowlą na świecie. Położona jest nad Sekwaną w zachodniej części miasta, przy Polach Marsowych. Została wybudowana na Światową Wystawę w 1889 roku. Miała upamiętnić rewolucję francuska i symbolizować postęp techniczny ówczesnej epoki oraz podkreślić wartość architektoniczną stali. Po 20 latach od wystawy konstrukcja miała zostać rozebrana jednak jej architekt Gustav Eiffel walczył aby tam pozostała zakładając na szczycie m. in. laboratorium meteorologiczne, dopiero udane eksperymenty z udziałem innych naukowców ocaliły wieżę przed dekonstrukcją. Podczas I wojny służyła jako centrum komunikacyjne, a obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Paryża, symbolem miasta, a czasem nawet całej Francji.

Luwr

Luwr jest to dawny pałac królewski, przez długi czas był siedzibą władców Francji, aż do czasów gdy Ludwik XIV nie przeniósł jej do Wersalu. Znajduje się w historycznym centrum Paryża, nad prawym brzegiem Sekwany. Jego historia sięga XII wieku, na początku był warownią, która miała zabezpieczać miasto przed atakami, rozbudowana w czasie renesansu, gdzie francuscy królowie zaczęli kolekcjonować dzieła sztuki. Podczas rewolucji francuskiej zamieniono pałac na muzeum, którym pozostaje do dziś. Jest to największe i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. W zbiorach muzeum znajdziemy słynne eksponaty jak Mona Liza czy Wenus z Milo. Podzielone na sekcje takie jak starożytny Egipt, starożytny Rzym i Grecja, starożytny Bliski Wschód, sztuka islamu, rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika i rzemiosło artystyczne. Zwiedzanie zaczynamy od szklanej piramidy, która powstała w latach 80 – tych XX wieku i jest współczesnym symbolem Luwru.

Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame, czyli „Katedra Naszej Pani” jest jedną z najpopularniejszych katedr na świecie. Jej budowa trwała około 200 lat, została wzniesiona na wyspie na Sekwanie w historycznej części miasta Ile de la Cite. Jest najbardziej popularną budowlą francuskiego gotyku. W jej wnętrzu znajdują się XVIII wieczne organy, niesamowite witraże, które dają niezwykła grę świateł, 4 dzwony wytopione z brązu oraz najcenniejszą z relikwii – korona cierniowa. 15 kwietnia 2019 roku w katedrze wybuchł pożar, który trwał ponad 15 godzin. Zrujnowane zostało ponad 2/3 dachu, a do wewnątrz zapadła się iglica. Odbudowanie katedry zostało zaplanowane na 2024 rok, lecz pełne odrestaurowanie zabytku może potrwać wiele lat.

Łuk triumfalny

Łuk triumfalny w Paryżu znajduje się na placu Charlesa de Gaulla, na skraju Pól Elizejskich. Został wybudowany w stylu klasycystycznym z białego wapienia na zlecenie Napoleona Bonaparte. Miał to być symbol militarnych podbojów cesarza, jednak po jego upadku poświęcono budowlę poległym w czasie rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich. Monumentalny pomnik ma 50 metrów wysokości, 45 metrów szerokości i 16 głębokości. Jest punktem orientacyjnym dla turystów, gdyż leży u zbiegu 12 alei.

Montmartre

Montmartre to historyczna dzielnica Paryża, położona na wzgórzu o tej samej nazwie. Do I wojny światowej była to słynna dzielnica artystyczna, to tutaj mieszkała dawna bohema artystyczna. Żyli i tworzyli tutaj słynni na świecie artyści jak Vincenty van Gogh, Pablo Picasso czy Fryderyk Chopin. Obecnie jest to przytulna dzielnica, opanowana przez turystów, gdzie znajdziemy mnóstwo klimatycznych kawiarni, małych uliczek, gdzie wciąż możemy poczuć artystyczną atmosferę. Ze wzgórza rozpościera się widok na miasto, a głównymi atrakcjami dzielnicy są bazylika Sacre Coeur, słynny kabaret Moulin Rouge czy plac Pigalle. Mieści się tu też targowisko księgarzy i największy w Paryżu pchli targ.

Montparnasse

Montparnasse to południowo zachodnia dzielnica Paryża. W latach 30 – tych XX wieku przeniosła się tu bohema artystyczna, lecz 20 lat później artyści opuścili tę dzielnicę, ze względu na rosnące koszty utrzymania, budowę wysokiej szpetnej wieży i unowocześnianie dzielnicy, które niszczyło klimat starych, niewysokich kamienic. Aktualnie jest to dość spokojna dzielnica mieszkaniowa oddalona od chaosu śródmieścia. Wieża Montparnasse jest to wielki biurowiec położony w samym centrum dzielnicy. Kontrowersje wokół budowy tego budynku były tak duże, że parę lat później zakazano budowy tak wysokich wieżowców w rejonie centralnego Paryża, a samą wieże uznaje się na jeden z najbrzydszych budynków na świecie. Na Montparnasse znajduje się jedna z najsłynniejszych paryskich nekropoli, cmentarz Montparnasse, gdzie pochowano intelektualną i kulturową śmietankę Paryża.

Ile-de-France

Ile-de-France to największa aglomeracja we Francji, składa się z 8 departamentów: Essonne, Hauts-de-Seine, Paryż, Sekwana-Saint-Denis, Sekwana i Marna, Dolina Marny, Dolina Oise i Yvelines. Nazywana też często Wielkim Paryżem. Zabudowa aglomeracyjna jest tak gęsta, że granice administracyjne miasta przechodzą płynnie w podmiejskie. Mieszka tu 18% ludności kraju, która generuje 30% produktu krajowego brutto. Liczne zabytki, ośrodki naukowe, bogata oferta kulturowo – rozrywkowa, szybka komunikacja i ciekawa historia przyciągają tu turystów, studentów, naukowców, pracowników i artystów z całego świata.

Wersal

Wersal to miejscowość, która znajduje się w departamencie Yvenlines. Najsłynniejszym obiektem jest tu kompleks pałacowy Wersal, siedziba francuskich króli, symbol monarchii absolutnej. Na początku był skromnym zamkiem myśliwskim króla Ludwika XIII, zaś jego syn król Ludwik XIV tak polubił to miejsce, że postanowił rozbudować tu kompleks pałacowy i przenieść cały dwór. Budowę pałacu rozpoczęto w 1661 roku w stylu baroku klasycystycznego i został zaprojektowany przez najlepszych królewskich architektów. Pałac składa się z korpusu głównego, trzech skrzydeł i trzech dziedzińców. Główną atrakcją są imponujących rozmiarów tereny zielone, które zajmują łącznie 800 hektarów powierzchni. Znajduje się tu ogromny park królewski oraz ogrody, które uznaje się za pierwowzór ogrodu francuskiego.

Disneyland

Disneyland to sieć parków rozrywki nawiązująca tematycznie do bajek Walta Disneya, ich pomysłodawcą jest sam Walt Disney. To typowy park rozrywki gdzie spotkamy ludzi przebranych za postacie z bajek, odbywają się tu przedstawienia, parady i pokazy. Znajdują się karuzele, rollercoastery, kolejki i rozbudowana sieć gastronomiczna. To znakomita rozrywka na cały dzień dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Paryski Disneyland to jedyny taki obiekt w Europie i jeden z 6 na całym świecie, nic dziwnego, że przyciąga miliony turystów rocznie. Kompleks położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Vallee, 30 km na wschód od centrum. Na terenie kompleksu znajdują 2 parki tematyczne. Disneyland Park, który podzielony jest na 5 tematycznych krain, w każdej z nich są inne atrakcje i stylizacje. Walt Disney Studio to miejsce, gdzie można zobaczyć jak tworzone są filmy animowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.