Pomysły na Sylwestra 2022/2023 – ciekawe kierunki

Sylwester to wyjątkowy czas, który chcemy spędzić w sposób oryginalny, taki, który zapamiętamy na cały następny rok. Ten szczególny dzień warto przeżyć klasycznie wśród śniegu i świecących lampek, albo odpocząć od niskich temperatur i zimna na jednej z ciepłych, słonecznych plaż. Przedstawiamy kilka ciekawych destynacji, które znajdziemy w ofercie linii lotniczej Wizzair. Niech najbliższy Sylwester będzie niezapomniany!

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie jest to archipelag 7 górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim w okolicach wybrzeża północno – zachodniej Afryki. Geograficznie to już Afryka, ale są autonomiczną częścią Hiszpanii. Można podzielić je na dwie grupy: wyspy zachodnie – Teneryfa, Gran Canaria, La Gomera, La Palma i El Hierro i wyspy wschodnie – Lanzarote, Fuerteventura oraz mniejsze niezamieszkałe wyspy. Panuje tu klimat subtropikalny, o charakterze oceanicznym, w niektórych strefach wysp występuje zwiększona ilość opadów, głównie w terenach górskich. W przypadku wysp wschodnich klimat bardzo suchy.

Maroko

Maroko to państwo położone w północno – zachodniej Afryce ze stolicą w Rabacie. Na północny znajduje się wybrzeże morza Śródziemnego z pasmem gór Ar-Rif, od zachodu ocean Atlantycki. Przez środek kraju przebiega pasmo Atlasu Wysokiego oraz Atlasu Średniego. W południowej oraz południowo – wschodniej części kraju występuje kamienista i piaszczysta pustynia Sahara. Największe miasto to Casablanca. Przy wybrzeżach panuje klimat podzwrotnikowy, występuje roślinność śródziemnomorska, lasy cyprysowo – cedrowe. W głębi kraju klimat suchy bądź skrajnie suchy, a w najwyższych partiach gór zimą występuje śnieg.

Egipt

Egipt to państwo, które leży w północno – wschodniej Afryce, na północy rozciąga się Morze Śródziemne, na wschodzie Morze Czerwone z kanałem Sueskim i półwyspem Synaj, który jest już częścią Azji. Na południu i zachodzie rozciąga się pustynia Sahara, zaś sercem całego kraju kulturowo i historycznie jest rzeka Nil. Klimat w Egipcie jest głównie suchy zwrotnikowy, przy wybrzeżach nieco łagodniejszy. Największym miastem i zarazem stolicą jest Kair.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo położone na Bliskim Wschodzie, nad Zatoką Perską i Osmańską. Znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, w środku kraju nawet skrajnie suchy. Większość kraju to nizinna pustynia Ar Dub i Al Chali. Bardzo dobrze rozwinięta linia brzegowa, znajdują się tu największe miasta kraju jak Dubaj i Abu Zabi. Dostęp do paliw kopalnych sprawia, że to szybko rozwijający się i jeden z najbogatszych krajów Azji Zachodniej. Ważną rolę w gospodarce zajmuje turystyka.

Izrael

Państwo Izrael położone jest na Bliskim Wschodzie, w Azji Mniejszej, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Stolicą państwo jest Jerozolima, święta miasto dla trzech religii. Kraj jest bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym i klimatycznym. Występuje krajobraz głównie górzysto – wyżynny, z pasmem nizin przy wybrzeżu morza Śródziemnego, przy granicy z Jordanią depresje z Morzem Martwym, na południu pustynia Nagew i 7 km pas Morza Czerwonego. Na południu klimat suchy i gorący, zaś przy wybrzeżu śródziemnomorski.

Malediwy

Malediwy to archipelag i państwo wyspiarskie położone na Ocenie Indyjskim, ok 500 km od południowo – zachodnich krańców Indii. Archipelag składa się z około 1190 wysepek na 26 atolach, które są częścią podmorskiego łańcucha wulkanicznego, z czego około 200 jest zamieszkałych. Jest to kraj muzułmański, ze stolicą w Mele. Panuje tu klimat równikowy wybitnie wilgotny. Gospodarka kraju to głównie turystyka, potem rybołówstwo oraz drobne rolnictwo głównie banany i kokosy, bardzo słabo rozwinięty przemysł.

Alpy Szwajcarskie

Szwajcaria to górzyste państwo w Europie Zachodniej. Alpy zajmują tu południową, południowo – zachodnią oraz wschodnią część kraju, czyli ponad 60% powierzchni całego państwa. Na północ od Alp znajduje się wyżyna Szwajcarska, zaś na północnym – zachodzie rozciągają się pasma gór Jura. Alpy Szwajcarskie obejmują wszystkie najwyższe góry Alp. Występuje tu klimat umiarkowany, w Alpach alpejski, przez okres zimowy między grudniem a marcem temperatury spadają poniżej 0.

Norwegia

Królestwo Norwegii to państwo w Europie północnej, które obejmuje swoim terytorium zachodnią i północą część półwyspu Skandynawskiego. Posiada bardzo długą linię brzegową, która liczy ponad 20 tysięcy kilometrów z charakterystycznymi zatokami nazywanymi fiordami. Od zachodu i południowego zachodu Norwegię oblewają wody Morza Północnego, od północnego zachodu Morze Norweskie, zaś od północnego wschodu Morze Barentsa. Stolicą kraju jest miasto Oslo. Południowa i środkowa Norwegia leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, na północy to klimat umiarkowany chłodny morski przechodzący w subpolarny.

Laponia

Laponia to najbardziej wysunięty na północ region administracyjny w północnej Finlandii, ze stolicą w Rovaniemi. Ale Laponia jest to również kraina kulturowa i geograficzna w północnej Europie, która obejmowała swym zasięgiem północne części półwyspu kolskiego i skandynawskiego. Położona na terenie czterech państw Norwegi, Finlandii, Szwecji i Rosji. Rdzenna ludność to Lapończycy bądź Saamowie. Powierzchnia regionu jest górzysto – wyżynna, na północy ciągną się fragmenty gór skandynawskich, główną jej część zajmują bagna i jeziora. Na południu regionu klimat umiarkowany pośredni, zaś na północy subpolarny. Jest uważana za siedzibę św. Mikołaja.

Islandia

Islandia to państwo położone na wyspie, na północny grzbietu śródatlantyckiego, na granicy oceanu Arktycznego i Atlantyckiego. Stolicą jest Reykjavik. Jest to najmłodsza pod względem geologicznym część Europy, na wyspie występują liczne wulkany, z których część wciąż jest aktywna. Świadczą o tym liczne gejzery i gorące źródła. Islandia to „kraina lodu” ok 11% jej górzysto – wyżynnej powierzchni zajmują lodowce. Linia brzegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta i zagospodarowana, to tu w licznych zatokach i fiordach znajdują się zabudowania ludzkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.