Rejony wspinaczkowe na skalistej Sardynii

Włoska wyspa Sardynia to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez wspinaczy w całej Europie. Ta druga największa po Sycylii wyspa Morza Śródziemnego nie jest tak znana jak jej włoska siostra wśród plażowiczów. Jednak tutejsza rzeźba terenu sprawia, że ta skalista wyspa obfituje w tereny wspinaczkowe. Dużą popularność wśród amatorów skał zyskała również tym, że po trudach wspinaczki można wypocząć na cichych plażach.

Sardynia – położenie, geologia, zwiedzanie, warunki

Sardynia jest drugą największą wyspą Morza Śródziemnego (po Sycylii) i zajmuje powierzchnię około 24 tys. km². Zamieszkuje się około 1,7 mln ludzi, a głównym miastem jest Cagliari. Wybrzeża Sardynii są zwykle wysokie i skaliste, charakteryzują się względnie prostymi odcinkami, jest tu jeż sporo wybitych cypli, a także kilka szerokich, głębokich zatok. Można też znaleźć wiele przesmyków i mniejszych wysp nieopodal wybrzeża. Wzdłuż wybrzeża jest też sporo dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk. Przeważającą część wnętrza wyspy stanowią góry oraz płaskowyże. Najważniejszym masywem górskim Sardynii jest Gennargentu. Najwyższy szczyt wyspy to Punta La Marmora o wysokości 1834 m n.p.m. Roślinność stanowi tu głównie makia śródziemnomorska –wiecznie zielone zarośla. Panuje tu typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski: latem gorący i suchy, zimą łagodny i deszczowy.

Poza wspinaniem i plażowaniem, będąc na Sardynii warto odwiedzić największe miasto Wyspy – Cagliari. Na wyspie znajdują się nuraghi – ciekawe kamienne budowle z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Jako, że w dawnych czasach wydobywano tu m.in. ołów, srebro, cynk, w wielu miejscach znajdują się wyrobiska dawnych kopalni, np. Porto Flavia. Jednak największą atrakcją wyspy jest piękno jej przyrody. Uwagę zwracają np. dzikie rejony Supramonte, a szczególnie wąwóz Goruppu. Jednym z wręcz symboli Sardynii są granitowe skały Capo Testa.

Budowa geologiczna i rzeźba terenu Sardynii sprawiają, że wyspa ta obfituje w doskonałe warunki do wspinaczki. Odpowiednie dla siebie drogi mogą tu znaleźć wpinacze na każdym stopniu zaawansowania. Na całej wyspie znajduje się kilkadziesiąt rejonów wspinaczkowych, my przedstawiamy tylko kilka z nich. Wszystko czego potrzebujesz do wspinaczki zakupisz w sklepie z profesjonalnym sprzętem do wspinaczki – Sklep Górski.

Ciekawe rejony wspinaczkowe na Sardynii

Masua

Masua to stosunkowo niewielki rejon wspinaczkowy. Znajdują się to wapienne klify nadmorskie, w których zostały wydrążone szyby dziś już nieczynnej kopalni Porto Flavia. W tym rejonie znajdują się techniczne, połogie płyty, a także wymycia z ostrymi krawędziami uformowane przez wodę i wiatr. Jest tu 30 dróg sportowych z trudnościami od 6a do 7a, a także 5 wielowyciągowych dróg rozpoczynających się znad tafli morza o trudnościach nie przekraczających 6b+.

Domusnovas

W południowo-zachodniej części wyspy znajduje się miasto Domusnovas, a w jego okolicach liczne rejony wspinaczkowe, które są zgrupowane wokół naturalnego tunelu Grotta di San Giovanni o długości niemal kilometra łączącego dwie doliny. Po obu stronach tunelu znajduje się łącznie 15 sektorów, na które składa się około 250 dróg o trudnościach głównie 6 i 7. Ciekawym miejscem jest mur skalny Chinatown.

Cala Gonone

Cala Gonone to miasteczko, które znajduje się w środkowej części wschodniego wybrzeża Sardynii. Jest tu łącznie około 500 dróg w wielu różnych miejscach. Do najciekawszych należy La Poltrona z rajbungowym cyrkiem, który oferuje głównie połogie szare płyty. Inne ciekawe miejsca w tym rejonie to zatoka Cala Fiulii wąwóz Codula Fiuli – mieści się tu 11 sektorów z 95 drogami. Inne ciekawe miejsca w tym rejonie tu Grota Biddiriscottai, Cala Luna, Aguglia di Goloritze i Monte Oddeu.

Jerzu

Jerzu to rejon, który znajduje się w głębi lądu, nieopodal miasta Jerzu, na południe od Cala Gonone. Rejon ten jest eksplorowany od roku 1989, w związku z czym jest tu jeszcze wiele do odkrycia i istnieje możliwość dalszej eksploracji. Rejon obfituje w pionowe płyty, które często poprzecinane są ciekawymi, zadziwiającymi rysami.

Genargentu

Genargentu, czyli inaczej Supramonte to rejon o typowo górskim charakterze. Położony jest w głębi Sardynii, niedaleko Dorgali i Cala Gonone. Obfituje w liczna drogi, w tym nawet kilkusetmetrowe, które często wymagają osadzania na nich własnej asekuracji. Punta Cucuttos, Punta Carabidda, Punta Cusidore to istotniejsze góry tego obszaru. Na pierwszej z wymienionych jest słynna droga „Hotel Supramonte” o długości 400 m i trudności 8b, która startuje w „Wielkim Kanionie Europy” Gola de su Gorropu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.