Rio de Janeiro – niesamowite miasto u stóp Chrystusa Zbawiciela

Jednym z miejsc, które pragnie odwiedzić każdy podróżnik jest położone w Brazylii Rio de Janeiro. Miasto to słynie z pięknych plaż – Copacabana i Ipanema, statuy Chrystusa Zbawiciela na wzgórzu Corcovado, czy schodów w Lapa. Rio de Janeiro to również miast przeciwieństw. Bogate dzielnice z drapaczami chmur i eleganckimi domami kontrastują tu z favelami – dzielnicami biedy. Wysokie wzgórza wchodzą tu bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego. To jednak nie koniec kontrastów w Rio…

Niezwykły krajobraz naturalny Rio de Janerio

To co od razu rzuca się w oczy odwiedzającym dawną stolicę Brazylii i… Portugalii, a także jedno z najpiękniejszych miast Ameryki Południowej i świata – Rio de Janeiro to charakterystyczny krajobraz naturalny. To zarazem pierwszy z kontrastów, którzy wychwytują turyści odwiedzający to miasto. Rio otaczają wysokie wzgórza Wyżyny Brazylijskiej, które porośnięte są lasami deszczowymi. Jednocześnie miasto to położone jest bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim. Ta mieszanka sprawia, że Rio pełne jest półwyspów, wysp, jezior, zatok, czy stromych stoków wzgórz wpadających do wody. Taka linia brzegowa robi wrażenie na każdym, kto tu przybywa. Nie dziwi więc, że europejscy odkrywcy tego miejsca nazwali je Rzeką Styczniową – takie jest bowiem portugalskie znaczenie Rio de Janeiro. Byli oni przekonani, że te zatoki i bujne zarośla tropikalne są ujściem rzeki… W 2012 roku krajobraz naturalny Rio de Janeiro wpisany został na listę UNESCO.

Corcovado i Głowa Cukrowa

Na szczycie jednego w tych wzgórz, zwanego Corcovado znajduje się symbol Rio de Janeiro – Pomnik Chrystusa Odkupiciela. Autorem projektu olbrzymiej statui Chrystusa Zbawiciela jest Hector da Silva, który wygrał ogłoszony w 1921 roku konkurs na pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Brazylię. Rozpostarte ramiona Chrystusa mają symbolicznie obejmować miasto, a także witać gości, którzy przybywają do niego od strony morza. Pomnik mierzy 30 m, a wraz z cokołem aż 38. Roztacza się stąd przepiękny widok na Rio. Stąd dostrzec można to, co opisane zostało nieco wyżej – zróżnicowanie krajobrazu naturalnego Rio. Ale to także miejsce symboliczne z innego względu… stąd rozciąga się widok zarówno na bogate dzielnice położone w dolinach i nad oceanem i kontrastujące z nimi favele na zboczach wzgórz. Jak na przekór: wyżyny społeczne na dole, a niziny społeczne na górze…

Kolejnym ze słynnych wzgórz Rio jest Głowa Cukru. Stąd również rozpościerają się niezapomniane widoki na Rio de Janeiro. Wzgórze to liczy 396 m n.p.m. wysokości. Na taras widokowy prowadzi kolejka linowa. Głowa Cukru i Corcovado to także przykłady na to jak las deszczowy wdziera się w intensywnie zurbanizowany obszar (Rio jest drugim największym miastem Brazylii – samo miasto liczy około 6 mln mieszkańców, a aglomeracja około 12 mln).

Copacabana i Ipanema

Miejscem, gdzie tak miejscowi, jak i turyści kochają wypoczywać są słynne plaże: Copacabana i Ipanema to kolejne kultowe miejsca na mapie Rio de Janeiro. Copacabana to prawdopodobnie najsłynniejsza plaża świata. Nieustannie tętni życiem. Na jednym z końców tej plaży mieści się Fort Copacabana, a drugim końcem przechodzi w inną plażę – Ipanemę. Ta jest czasami nazywana ładniejszą siostrą słynniejszej Copacabany. Ipanema jest bardzo malownicza, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Na plażach mieszkańcy Rio grają tu w futevolei – coś co my nazywamy siatkonogą, miejscowi i turyści oddają się surfingowi. W okolicy znajdują się bary, butiki i najróżniejsze sklepy.

Co jeszcze zobaczyć w Rio?

Ogród Botaniczny w Rio to największy tego typu ogród w Ameryce Południowej. Znajduje się tu ponad 6 tys. gatunków roślin, w tym ponad 900 gatunków palm. Park Narodowy Tijuca to jeden z eden z największych miejskich lasów na całym świecie. Do największych jego atrakcji należy wodospad Cascatinha o wysokości 30 m. Nie jest żadną tajemnicą, że piłka nożna to sport narodowy Brazylii, a najważniejszym obiektem w dawnej stolicy tego kraju jest Stadion Maracana. To stadion narodowy, który od 1954 roku posiada status zabytku. Kolorowe Schody Escadaria Selaron w dzielnicy Lapa to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rio. 215 stopni zdobi 2 tys. płytek tworząc w ten sposób barwną mozaikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.