Trójmiasto i okolice – wybrzeże, plaże, przyroda, zabytki, atrakcje znane i mniej znane

Piękne plaże, klify i wydmy wraz z popularnymi kurortami i zacisznymi miejscowościami wypoczynkowymi. Średniowieczny i nowoczesny zarazem Gdańsk, modernistyczna, pełna życia Gdynia i reprezentacyjny, wypoczynkowy Sopot. Żuławy Wiślane z robiącym niesamowite wrażenie zamkiem krzyżackim w Malborku, Bory Tucholskie, kraina Kaszubów z odrębnym językiem i kulturą.

To tylko część spośród atrakcji turystycznych w Trójmieście i okolicach. Znajduje się tu o wiele więcej ciekawych miejsc. Niektóre są znane i rozpoznawalne, a inne ukryte przed tłumami turystów. Trójmiasto wraz z okolicami to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, ale i całej Europy. Zapraszamy na wycieczkę po tym niesamowitym regionie.

Gdańsk, Gdynia, Sopot – zwiedzanie Trójmiasta

Gdańsk – zabytkowy Żuraw – jeden z symboli miasta

Największe miasto całego polskiego wybrzeża to Gdańsk. Centrum historyczne tego pięknego miasta położone jest nad rzeką Motławą i znajduje się tu mnóstwo zabytkowych budynków z różnych epok. Najbardziej charakterystycznym budynkiem – symbolem Gdańska jest Żuraw – to zabytkowy dźwig portowy, a także jedna z wodnych bram tego miasta. Inne zabytkowe bramy Głównego Miasta w Gdańsku to: Brama Złota, Brama Zielona, Brama Chlebnicka, Brama Mariacka, Brama Krowia czy Katownia. Niesamowity klimat Gdańskowi nadają kamienice z charakterystycznymi przedprożami, ulice Długi Targ, Długa i Mariacka i liczne zakamarki.

Ważne zabytki Gdańska to także: Ratusz Głównego Miasta z carillonem, Fontanna Neptuna – kolejny ze znaków rozpoznawczych miasta, Dwór Artusa, Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota Kamieniczka, Wielka Zbrojownia, Hala Targowa. Do najważniejszych świątyń tej części Gdańska należą: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, kościół św. Mikołaja, kościół św. Jana, nieczynny kościół św. Ducha oraz kaplica Królewska. Wiele ciekawych, zabytkowych miejsc znajduje się też w Dolnym Mieście, Starym Mieście, a także na Starym Przedmieściu, na Wyspie Spichrzów, Ołowiance, Grodzisku, Długich Ogrodach czy Nowych Ogrodach.

Bardzo ważną częścią Gdańska jest również Oliwa, gdzie znajduje się zespół klasztorny pocysterski z kościołem św. Trójcy, NMP i św. Bernarda – współcześnie to kościół katedralny. Kolejny ważny punkt na mapie Gdańska to Westerplatte z pamiątkami bohaterów II wojny światowej. Nad Martwą Wisłą znajduje się twierdza Wisłoujście – zabytek architektury obronnej. Warto także odwiedzić port i stocznię. Na Jelitkowie znajduje się najsłynniejsza plaża Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej położona jest się z kolei najbardziej dzika plaża w całym Trójmieście.

Sopot - sanatorium
Sopot – plaża, sanatorium, obiekty uzdrowiskowe, wypoczynkowe

Sopot jest typowym kurortem – miastem wypoczynkowym. Najbardziej charakterystyczna budowla i jedna z najważniejszych atrakcji to oczywiście molo, a wokół niego znajduje się interesująca, zabytkowa zabudowa turystyczna, w tym sanatorium oraz ciągną się piękne plaże. Spacerując nimi, można przejść cały Sopot, na południe – do Gdańska i na północ – do Gdyni. Sopot, zwłaszcza w sezonie letnim, stanowi centrum rozrywkowe Trójmiasta. Wzdłuż deptaka, który nosi nazwę Monciak, znajdują się liczne knajpy, bary, kluby czy dyskoteki.

Gdynia - plaża i molo w Orłowie
Gdynia – plaża i molo w Orłowie

Gdynia jest bardzo pięknym, lecz stosunkowo nowym miastem – powstała w dwudziestoleciu międzywojennym w miejscu dawnej średniowiecznej wioski rybackiej. Współcześnie to ważny port morski i miasto wypoczynkowe. Modernistyczne Śródmieście Gdyni wpisane zostało na listę pomników historii. Znajdują się tu rozległe tereny spacerowe nadmorskie. Molo Południowe jest przedłużeniem Skweru Kościuszki. Cumują tu jednostki muzealne, niszczyciel „ORP Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza”, znajduje się tu również Akwarium Gdyńskie. Stąd kursują statki białej floty, m.in. do Gdańska, Sopotu i na Hel.

Ważnym miejscem jest również marina, gdzie można np. czarterować jachty. Przy Nabrzeżu Francuskim dostępny jest port, gdzie zatrzymywały się polskie transatlantyki, a w sezonie cumują duże statki wycieczkowe. Bulwar Nadmorski to popularne miejsce spacerowe wśród mieszkańców. Najpiękniejsze plaże Gdyni to: Oksywie, Redłowo, Orłowo oraz Babie Doły. Panoramę Gdyni można podziwiać z willowo-parkowej dzielnicy – Kamiennej Góry. W dzielnicy Babie Doły, około 300 m od znajdują się ruiny niemieckiej torpedowni – to mało znane miejsce wśród turystów, lecz chętnie odwiedzane przez pasjonatów historii. Z kolei druga torpedownia znajduje się na Oksywiu i należy do Marynarki Wojennej. Będąc w Gdyni warto zajrzeć także do Oceanarium.

Gdynia to idealne miejsce, gdzie można zatrzymać się na wypoczynek, a także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolic. Wypożyczalnia samochodów Gdynia w związku z tym to optymalne rozwiązanie, aby móc zajrzeć w każdy zakątek Trójmiasta, wybrzeża i okolic. Gdańsk i Gdynia, jako główne miasta jednej z najważniejszych aglomeracji miejskich Polski, obfitują więc w liczne nowoczesne budynki – biurowe i mieszkalne. Najwyższe wieżowce to Olivia Star w Gdańsku – o wysokości 156 m i Sea Towers w Gdyni – wyższa wieża ma 125 m wysokości. W Trójmieście i okolicach znajduje się także wiele lasów i terenów zielonych, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy, który stanowi dla nas przejście do zwiedzania Kaszub.

Kaszuby i Bory Tucholskie – zwiedzanie, zabytki, przyroda

Spędzając czas w Trójmieście, grzechem byłoby nie zajrzeć do malowniczych Kaszub. To region kulturowy, który odznacza się charakterystycznym językiem, a także piękną architekturą i kulturą. Często ten region nazywany jest Szwajcarią Kaszubską. Kaszubi są zachodniosłowiańską grupą etniczną, która szczyci się swoją odrębnością, a ich język jest niezrozumiały dla zwykłego Polaka. Do największych skarbów tego regionu należy nieskażona niczym przyroda znajdująca się na Pojezierzu Kaszubskim i Pobrzeżu Kaszubskim.

Do najpiękniejszych zakątków Pojezierza Kaszubskiego należą Jezioro Wdzydzkie waz z wieżę widokową, z której podziwiać można niezapomniane widoki tego regionu, Jezioro Ostrzyckie czy najwyższe wzniesienie regionu Wieżyca o wysokości 328 m n.p.m. wraz z wieżą widokową. Poza tym region ten obfituje w jeziora, lasy i urocze zakamarki. Znajdują się tu parki krajobrazowe: Kaszubski i Trójmiejski. Do najważniejszych miast Kaszub poza Gdańskiem, Gdynią i Sopotem zalicza się: Kartuzy, Wejherowo, Lębork, Chmielno, Chojnice, Bytów, Kościerzynę, Puck i Łeba.

Kaszuby - spływ kajakowy
Kaszuby – spływ kajakowy

Do miast nadmorskich dotrzemy jeszcze przy okazji zwiedzania wybrzeża. Tymczasem poznajmy atrakcje kulturowe wnętrza Kaszub. Wszyscy, którzy chcą się zapoznać z tą kulturą powinni odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny w miejscowości Wdzydze Kiszewskie. Ciekawym miejscem jest również Centrum Edukacji w Szymbarku. Miłośnicy zabytków powinni zajrzeć do Kościerzyny. Znajduje się tu pamiętający średniowiecze Rynek, a dodatkową atrakcją jest miejscowa Parowozownia. Do największych atrakcji stolicy Kaszub – Kartuz – zalicza się kolegiatę Wniebowzięcia NMP. Atrakcją dla miłośników archeologii i pamiątek czasów starożytnych są Kamienne Kręgi w Węsiorach.

Bytów z pięknym gotyckim zamkiem to już południowe krańce Kaszub. W ten sposób przedostajemy się do Borów Tucholskich. To jeden z największych kompleksów borów sosnowych w naszym kraju. To wszystko pośród jezior w dorzeczu Brdy oraz Wdy. Znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie, obszar Natura 2000, rezerwat biosfery, a także parki krajobrazowe: Tucholski, Wdecki, Wdzydzki i Zaborski.

Hel, Zatoka Gdańska, Wybrzeże Słowińskie – wypoczynek i atrakcje

Wracamy na wybrzeże Bałtyku. Z Trójmiasta przez Zatokę Gdańską rozpościera się piękny widok na Mierzeję Helską. Na końcu tego półwyspu położone jest się miasto Hel z plażami, Fokarium, a także gratką dla miłośników historii – zabytkami architektury obronnej z II wojny światowej. Inne miejscowości wypoczynkowe na Półwyspie Helski z plażami to: Jastarnia z Juratą i Kuźnicą, a także Chałupy, które są już częścią Władysławowa. Północny skrawek Polski stanowi kolejne miasto wypoczynkowe – to Jastrzębia Góra ze słynnym Rozewiem.

Nad Zatoką Gdańską znajduje się portowe – rybackie miasto Puck. Z niewielkiej miejscowości Rewa do Mierzei Helskiej prowadzi wąska, płytka mielizna – Rybitwia Mielizna (innymi słowy Rewa Mew, Mewia Rewa lub Ryf Mew). Jej naturalna głębokość wynosi do 1 m. W dawnych czasach można było tędy przejść pieszo na Hel. Lecz, w celu umożliwienia przepłynięcia statkom, powstał tu przekop, którego szerokość wynosi 1 km.

Łeba - Słowiński Park Narodowy - Ruchome Wydmy
Łeba – Słowiński Park Narodowy – Ruchome Wydmy

Zachodnia część tego odcinka wybrzeża to przede wszystkim urocze miasteczko wypoczynkowe – Łeba i jej okolice – Wybrzeże Słowińskie, wraz z jeziorami Łebsko i Sarbsko. Powstał tu Słowiński Park Narodowy, w którym znajdują się największe ruchome wydmy w Europie. To idealne miejsce, aby połączyć podziwianie przyrody z wypoczynkiem na plaży. Inne miejscowości wypoczynkowe na tym odcinku wybrzeża to zaciszne: Białogóra, Dąbki i Karwia. Nieopodal znajduje się Jezioro Żarnowieckie, nad którym miała niegdyś stanąć polska elektrownia atomowa.

Żuławy Wiślane i Mierzeja Wiślana – zwiedzanie i wypoczynek

Zamek Krzyżacki w Malborku
Zamek Krzyżacki w Malborku

Na wschód od Trójmiasta znajdują Żuławy Wiślane. To ujściowy, deltowy odcinek królowej polskich rzek – Wisły. Teren ten poprzecinany jest kanałami wybudowanymi przez holenderskich inżynierów. Największe miasto Żuław to pochodzący z czasów średniowiecza Elbląg. Zachowało się tu Stare Miasto z pięknymi kamieniczkami, a także z kościołem katedralnym św. Mikołaja oraz innymi pięknymi zabytkowymi kościołami i Bramą Targową wraz z pozostałościami fortyfikacji miejskich. Największą atrakcją jest tu Kanał Elbląski, który prowadzi stąd na Pojezierze Mazurskie. Ciekawą przygodą może być tu przejażdżka wąskotorową Żuławską Koleją Dojazdową. Nad Nogatem – odnogą Delty Wisły położony jest Malbork ze monumentalnym Zamkiem Krzyżackim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najsłynniejszym kurortem wypoczynkowym na Mierzei Wiślanej jest Krynica Morska. Na całej praktycznie długości tej mierzei jest park krajobrazowy, gdzie od strony morza rozciąga się dzika plaża, którą możemy zawędrować aż pod samą granicę z Rosją. Po drugiej stronie mierzei znajduje się tu Zatoka Wiślana. Współcześnie na Mierzei Wiślanej trwa budowa przekopu, który ma połączyć port w Elblągu z otwartym Bałtykiem z pominięciem rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.

Żuławy Wiślnane - Elbląg
Żuławy Wiślane – Elbląg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.