Włochy – przewodnik turystyczny po najważniejszych miejscach

Włochy to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych oraz najciekawszych krajów europejskich. Nic dziwnego, że każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Wakacje – Włochy to kierunek zarówno dla tych turystów, którzy kochają kulturę, historię i sztukę, jak i dla tych, którzy uwielbiają aktywnie spędzać swój wolny czas, korzystając z atrakcji sportów wodnych, czy wybierając się w piesze wycieczki górskie na szlakach pomiędzy skałami, czy nad pięknymi górskimi jeziorami. Wreszcie Włochy to także miejsce, gdzie można beztrosko opalać się na plaży i cieszyć falami morskimi i promieniami słońca. Wakacje – Włochy to także okazja na to, aby z bliska przyjrzeć chyba najsmaczniejszej kuchni świata, jaką jest kuchnia włoska.

Włochy środkowe – Rzym i Lacjum, Florencja i Toskania

Największym miastem i stolicą Włoch jest przepiękny rozpostarty na siedmiu wzgórzach nad Tybrem Rzym. Wieczne miasto, w którym odnajdziemy zabytki pochodzące z każdej epoki historycznej. Rzym słynny jest między innymi z zabytków starożytności, takich jak na przykład Koloseum, gdzie pojedynkowali się pomiędzy sobą oraz dzikimi zwierzętami gladiatorzy, czy też Forum Romanum, doskonale zachowane centrum starożytnego Rzymu. W Rzymie odnaleźć można jeszcze wiele innych ruin starożytnych forów i innych budowli, jak między innymi pałace Cezarów lub termy. Rzym to także przepiękne kościoły, które pochodzą z takich epok jak średniowiecze, renesans, barok, aż do współczesności. W Rzymie znajduje się grubo ponad 300 kościół z różnych epok, a każdy jeden jest bardzo piękny. Tutaj znajduje się Stolica Apostolska, czyli Watykan, najważniejsze miejsce każdego Katolika. Nad przepięknym placem św. Piotra góruje Bazylika św. Piotra, gdzie z kopuły można podziwiać panoramę Rzymu. Inne bazyliki główne Rzymu to Bazylika św. Pawła Za Murami, Bazylia św. Jana na Lateranie oraz Bazylika św. Marii Maggiore.

Na północ od regionu Lazio, znajduje się przepiękny malowniczy region Toskania, gdzie mieści się kolejne piękne włoskie miasto, Florencja, nazywana perłą renesansu. We Florencji odnajdziemy piękne kościoły, bazyliki i pałace pochodzące z tego okresu. Toskania to także przepiękne, malownicze krajobrazy obfitujące w winnice, plantacje winogron i gaje oliwne porozrzucane po wzgórzach, pagórkach i górach łańcucha górskiego Apeninów. W Toskanii odnajdziemy również Pizę, gdzie znajduje się słynna Krzywa Wieża w Pizie, a także takie piękne historyczne miasta jak Siena oraz Lukka. Toskania to także piękne plaże, które mieszczą po zachodniej stronie tego regionu.

Włochy północne – Wenecja, Werona, Padwa, Bolonia, Parma, Mediolan, Turyn, Genua i wiele więcej

Na północ od Toskanii mieści się region Emilia-Romania z głównym miastem Bolonią, która z kolei nazywana jest perłą średniowiecza, a panoramą miasta stanowią tutaj przede wszystkim piękne monumentalne wieże pochodzące z tego okresu. Jednym z najpiękniejszych miast nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie jest Wenecja. Miasto, które słynie z kanałów, wycieczek gondolami to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Piękna katedra i plac św. Marka to jedne z najpiękniejszych zabytków Wenecji. Niedaleko Wenecji znajduje się miasto uniwersyteckie, Padwa. Na północy Włoch zachwycają również kojarząca się z romantyczną historią Romea i Julii, Werona, Ferrara, Parma, Reggio nell Emilia czy Mantua. Każde z tych miast skrywa ogrom zabytków i historii.

Mediolan to drugie największe miasto Włoch i największe miasto na północy tego kraju. Mediolan to stolica regionu Lombardia, znany jest również jako stolica mody oraz jedno z najnowocześniejszych miast Włoch. Kolejnym wielkim miastem na północy jest Turyn. Niedaleko od tych pięknych miast rozpościerają się Alpy, a pośród nich szczyty, szlaki, jeziora lodowcowe i kurorty alpejskie takie jak Cortina d’Ampezzo w Dolomitach oraz mnóstwo innych atrakcji. Jednym z najważniejszych sanktuariów we Włoszech jest Asyż, gdzie żył św. Franciszek z Asyżu. Genua to największe miasto portowe w północnych Włoszech i stolice regionu Liguria. Wakacje – Włochy nad morzem to między innymi możliwość odwiedzenia tego pięknego wybrzeża, gdzie jednym z najsłynniejszych kurortów jest San Remo. Natomiast na wybrzeżu Adriatyckim najpiękniejszymi miastami są Rawenna i Rimini. Stąd nie daleko jest do Republiki San Marino.

Włochy południowe – Neapol i Kampania, Bari i Puglia, a także Basilicata i Calabria z Reggio di Calabria

Adriatyckie wybrzeże to także Bari, stolica regionu Puglia, znajdujące na południowej części włoskiego buta. Na południu Włoch, w regionie Puglia, znajduje się mnóstwo pięknych i malowniczych plaż, także w okolicach Lecce, Otranto, Taranto i nie tylko. Ciekawą atrakcja w tym regionie jest także miasteczko Alberobello z charakterystycznymi domkami. W regionie Basilicata znajduje się miasto Potenza oraz wiele atrakcji przyrodniczych, w tym niesamowite plaże. Największym miastem i portem na wybrzeżu południowym Włoch jest Neapol, miasto to jest również stolicą regionu Kampania i leży u stóp wulkanu Wezuwiusza. Pompeje to słynne stanowisko archeologiczne na przedmieściach Neapolu, które upamiętnia wybuch Wezuwiusza w starożytności, mieści się tu również sanktuarium Pompejańskie. Cenne wykopaliska znajdują się również w innej miejscowości na przedmieściach Neapolu – Herculanum. Kampania to także takie miasta jak np. Benewent czy Salerno, a morskie wybrzeże pełne jest pięknych plaż. Tu też znajdują się przybrzeżne wyspy: Ischia i Capri. Na szpicu włoskiego buta znajduje się region Kalabria. Jego stolicą jest Catanzaro, a największym i najbardziej znanym miastem, Reggio di Calabria.

Włoskie wyspy Sycylia, Sardynie, Wyspy Liparyjskie, Lampedusa i Elba

Jednak Ischia i Capri to nie jedyne znane i odwiedzane przez turystów włoskie wyspy. Sycylia to największa wyspa na całym basenie Morza Śródziemnego. Największym miastem Sycylii jest jej stolica Palermo, inne ważne i zabytkowe miasta tej wyspy to Messyna, Syrakuzy oraz Katania. Na Sycylii odnajdziemy także piękne plaże, zabytki starożytności – np. w Taorminie oraz inny słynny włoski wulkan, czyli Etnę. Nieopodal Sycylii znajduje się archipelag małych wysepek wulkanicznych – Wyspy Liparyjskie. Po drugiej stronie Sycylii położona jest inna mała wysepka – to Lampedusa niedaleko Malty. Druga największa wyspa Włoch i Morza Śródziemnego to Sardynia, a jej stolicą jest miasto Cagliari. Na Sardynii można wypoczywać na pięknych, malowniczych plażach, zarówno skalistych jak i piaszczystych. Sardynii to także wyspa, która słynie jako popularny region wspinaczkowy. Drugim najbardziej znanym, dużym i ważnym miastem jest tu Sassari. Bardziej na północ na Morzu Tyrreńskim, będącym częścią Morza Śródziemnego, znajduje się kolejna niewielka wyspa – Elba, która zasłynęła z obecności na niej Napoleona.

Włoska kuchnia

Wakacje Włochy to także znakomita kuchnia włoska. Wśród wybornych dań kuchni włoskiej skosztować możemy między innymi świetnej pizzy z różnymi dodatkami takimi jak na przykład szynka parmeńska, salami, czy owoce morza. Możemy również skosztować rozmaitych makaronów, od znanego wszystkim słynnego spaghetti po bolońsku, przez niemniej słynne lasagne, po ravioli, czy tortellini. Kuchnia włoska to także ryby i owoce morza, tych warto spróbować, jeżeli wakacje we Włoszech spędzamy na wybrzeżu lub na jednej z przepięknych włoskich wysp. Kuchnia włoska to także znakomite wina, których możemy zakosztować popijając włoski obiad lub podczas wykwintnej lub romantycznej kolacji we dwoje. Włochy są także znane z doskonałej kawy, w jednym z typowych włoskich barów możemy napić się kawy espresso, kawy cappuccino, czy cafe latte.

4 thoughts on “Włochy – przewodnik turystyczny po najważniejszych miejscach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.