Wyspy Kanaryjskie – zwiedzanie, atrakcje, krótki przewodnik

Wyspy Kanaryjskie, nazywane też wyspami szczęśliwymi to archipelag 7 wysp na oceanie Atlantyckim, położonych u wybrzeża północno – zachodniej Afryki. Są częścią Hiszpanii, lecz geograficznie to już Afryka. Kanary to afrykańskie słońce, wyspiarski i wakacyjny klimat, sporty wodne, egzotyczna kuchnia, subtropikalna roślinność i łagodna bryza znad Atlantyku. Każda z 7 wysp, mimo że panują na nich podobne warunki klimatyczne, występuje podobna fauna i flora i stworzyła je wulkaniczna lawa ma inny charakter i urodę.

Teneryfa niesamowita plaża widok z góry fot. Beata Lont

Teneryfa

Teneryfa jest największą, najbardziej malowniczą i najbardziej zróżnicowana pod względem mikroklimatów wyspą na całym archipelagu kanaryjskim. Odkryjemy tu piaszczyste i skaliste plaże, wysokie klify, głębokie doliny, liczne pasma górskie, połacie sosnowych lasów, jałowe wulkaniczne krajobrazy. Południowa część wyspy wyróżnia się suchym półpustynnym klimatem, w odróżnieniu od północnej, gdzie przeważa bujna, zielona i subtropikalna roślinność. Na Teneryfie doświadczymy słońca cały rok. Bogata aglomeracja turystyczna zlokalizowana jest głównie na południu wyspy, gdzie można dolecieć liniami Wizzair, z Warszawy i Katowic. Pomiędzy wyspami kursują promy.

Teneryfa krajobraz górski fot. Beata Lont

Teneryfa – atrakcje

Los Cristianos, Playa de las Amercias, Costa Adeje to swoiste trójmiasto, gdzie znajdują się dobrze zagospodarowane plaże, małe sklepiki i duże centra handlowe, obfite życie nocne i liczne kurorty. Jest to najcieplejszy i wiecznie słoneczny region. Na wyróżnienie zasługuje również aglomeracja stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife, z dużym portem, pięknymi placami i parkami oraz drugim co do popularności i wielkości karnawałem. Niedaleko od stolicy na piękną plaże Las Teresitas ze złocistym saharyjskim piaskiem, ale również do sąsiedniego miasta San Cristobal La Laguna, z zabytkową starówka i kolonialną architekturą, piękną katedrą i muzeami. Na północy główny miastem jest Puerto de la Cruz, znajduje się tu stare miasto z licznymi kościołami i twierdzą San Felipe.

Teneryfa wędrówka górska z chmurami u dołu fot. Beata Lont

Park Narodowy Teide wraz z kalderą Las Canadas to geologiczne cudo Teneryfy. Możemy spotkać tu nietypowe formacje skalne, marsjańskie krajobrazy, zastygłe rzeki lawy i wiele ciekawych punktów widokowych. Ponad wszystkim góruje aktywny wulkan Teide. Na terenie Parku Narodowego zlokalizowana jest kolejka linowa, która dojeżdża niemal pod szczyt, obserwatorium astronomiczne i rozbudowana sieć szlaków trekkingowych. Pięknymi zakątkami natury są również wąwóz Masca i klify los Gigantes.

Teneryfa piękna plaża z dostojnymi klifami fot. Beata Lont

Fuerteventura

Fuerteventura jest drugą co do wielkości, najdłuższą i najstarszą geologicznie wyspą w całym archipelagu kanaryjskim. Znajduje się niecałe 100 km od wybrzeża Afryki. Posiada najdłuższą linię brzegową, więc odkryjemy tu najpiękniejsze na całych kanarach plaże, mocne wiatry z idealnymi warunkami do windsurfingu i innych sportów wodnych. Klimat jest bardzo suchy, praktycznie nie ma opadów deszczu, występują tu częste burze piaskowe. Wakacyjna temperatura, dzięki której można cieszyć się słońcem i kąpielami w oceanie panuje przez cały rok. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe rozsiane po całej wyspie, a najwygodniej dotrzemy tu samolotami linii Wizzair z Katowic lub Warszawy.

Teneryfa malownicza plaża fot. Beata Lont

Fuerteventura – atrakcje

Costa Calma to największe turystyczne centrum, które znajduje się na południowym brzegu półwyspu Jandia. W okolicy znajdują się plaża Sotavento, najdłuższa na całej Furteventura. To idealne miejsce na beztroski wypoczynek. Silny wiatr znad Atlantyku sprawia, że panują tu idealne warunki do surfowania, windsurfingu, kitesurfingu i żeglowania. Moro Jable to mniejszy turystyczny ośrodek z typowymi miejscami dla wczasowiczów jak hotele, bary i restauracje. Stolicą wyspy jest Puerto del Rosario portowe miasto z cudownymi miejskimi plażami, uroczą promenadą, białą architekturą i zabytkowym kościołem.

Górski krajobraz Teneryfy fot. Beata Lont

Rezerwat przyrody Jandia, który zajmuje większą część półwyspu jest niejednolity. Rozpoczyna się cichymi dziewiczymi plażami jak Playa de Cofete oraz piaszczystymi wydmami, dalej ciągnie się górzysty zahamowany erozją teren z urwiskami, klifami i punktami widokowymi. Na północy znajduje się Park Naturalny Corralejo, gdzie mała rybacka wioska Corralejo stała się turystycznym centrum regionu. Na terenie parku znajdują się naturalne rozległe wydmy, piękne plaże o białym piasku kontrastujące z turkusem oceanu.

Teneryfa niesamowite formy skalne fot. Beata Lont

Lanzarote

Lanzarote jest czwartą co do wielkość i zarazem najbardziej wysuniętą na północ i wschód wyspą spośród całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana „wyspą ognia” lub „wyspą wulkanów”. Odkryjemy tu liczne stożki wulkanów, urokliwą architekturę, ciągnące się plaże o różnych odcieniach piasku, silne wiatry, tajemnicze groty i zachwycający błękit Atlantyku. Występuje tu pustynny, podzwrotnikowy klimat z małą ilością opadów. Tutaj dobra pogoda trwa cały rok. Stolica wyspy i największa infrastruktura zlokalizowana jest na południowo – wschodnim wybrzeżu, gdzie spokojnie dolecimy bezpośrednim lotem liniami Wizzair z Wrocławia.

La Gomera zabudowa turystyczna fot. Beata Lont

Lanzarote – atrakcje

Puerto del Carmen to główny ośrodek turystyczny wyspy, znajduje się tu potężna baza noclegowa, wiele centrów nurkowych, restauracje, kasyna i urocza starówka. Kolejną atrakcyjną wakacyjną miejscowością jest Playa Blanka, najbardziej wysunięte na południe miasto nad zatoką z licznymi kurortami, dzikimi i zagospodarowanymi plażami idealnymi do pływania. Stolicą wyspy jest Arrecife portowe miasto, gdzie odkryjemy dawne twierdze, muzea i zabytkowe kamienice.

La Palma uliczka miejska fot. Beata Lont

Park Narodowy Timanfaya został założony w miejscach po aktywności wulkanicznej, podziwiać można tu wspaniały księżycowy krajobraz usiany różnego rodzaju kraterami i jaskiniami, który zachwyca oko kontrastowymi kolorami. Znajdują się tu kilka pieszych tras, podziemna galeria i wspaniała jaskinia Los Naturalistas. Pięknym miejscem jest chroniony obszar los Ajaches niezwykłe pasmo górskie z klifami i wąwozami zakończone najpiękniejszymi plażami na całej Lanzarote – Playas del Papagayo. Warto zobaczyć też naturalną jaskinię Cueva de los Verdas i odsalarnię Salinas del Janubio i kaktusowy ogród Jardin de Cactus.

Gran Canaria wydmy fot. Beata Lont

Gran Canaria

Gran Canaria to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu wysp Kanaryjskich. Nazywana jest „kontynentem w miniaturze”. Odkryjemy tu niebywale różnorodne mikroklimaty, liczne piękne plaże, ostre klify, góry porośnięte kanaryjską sosną, tętniącą życiem stolicę, piękne zielone doliny i wygasłe wulkaniczne kratery. Południe wyspy cechuje się suchym, łagodnym klimatem i zachwycającym słońcem przez okrągły rok. Północ natomiast jest dużo bardziej wietrzna, wilgotna i zarazem zielona. Na piękną wyspę Gran Canaria dolecieć można z Polski z przesiadkami w Wiedniu, Bukareszcie, Londynie, Mediolanie lub Rzymie liniami Wizzair.

Gran Canaria krajobraz górski fot. Beata Lont

Gran Canaria – atrakcje

Las Palmas de Gran Canaria to największe miasto i zarazem stolica całego archipelagu. Możemy podziwiać tu najstarszą dzielnicą Vegueta, jest również piękna neogotycka katedra, dom Krzysztofa Kolumba i Playa de las Centras, która znajduje się w czołówce najpiękniejszych miejskich plaż na świecie. Na południu znajdują się miasta kurorty takie jak Playa de Ingles, San Fernando i Puerto Rico, gdzie wypoczywa najwięcej ludzi. Znajdziemy tu piękne plaże ze złocistym piaskiem i bogatą infrastrukturę turystyczną z hotelami, sklepami i restauracjami. Spokojnym miejscem bez turystycznych molochów jest Puerto de Morgan, nazywany „kanaryjską Wenecją” ze względu na kanały przy ujściu stromej doliny, nie ma wysokiej zabudowy tylko klimatyczne uliczki i białe rybackie domy.

Gran Canaria formy skalne fot. Beata Lont

Wydmy w Maspalomas przypominające saharyjską pustynię znajdują się nieopodal miejscowości wypoczynkowej Maspalomas i ciągną się wzdłuż południowego wybrzeża w stronę miejscowości Playa de Ingles. Słynne diuny to park przyrody częściowo udostępniony turystą. Znajduje się tu latarnia morska, palmowy zagajnik i wydmy, które nieustannie zmieniają formę, a kształt nadaje im wiatr. W samym centrum wyspy w najwyższym pasmie górskim jest położony park wiejski Roque Nublo, jest to największy obszar naturalny na wyspie i dawne miejsce kultu Guanczów – dawnego ludu zamieszkującego Kanary. Na jego terenie mieści się monolit Roque Nublo, jedna z najwyższych formacji skalnych pochodzenia wulkanicznego na świecie.

Krajobraz wulkaniczny wyspy la Gomera w oddali wulkan el Teide fot. Beata Lont

La Gomera

La Gomera to okrągła i jedna z najmniejszych wysp w archipelagu. Odkryjemy tu wspaniały naturalny las wawrzynowo – cedrowy, głębokie zazielenione doliny, strzeliste klify i malownicze widoki. Wyspa jest mało zaludniona, znajdziemy tu dzikie tereny, ciszę i spokój, niewielkie centra turystyczne i posłuchamy gwizdanego języka. Klimat na południu jest jałowy i półpustynny, natomiast północ jest bardziej żyzna.

Krajobraz wulkaniczny wyspy la Gomera fot. Beata Lont

La Gomera – atrakcje

San Sebstian la Gomera to stolica wyspy wznosząca się na wysokim klifie, jest tu kilka zabytków, kolonialna architektura, oferta noclegowa i kilka niewielkich plaż. Playa Santiago to małe rybackie miasteczko na południu, znajduje się tu duży hotel, sklepy, restauracje i pole golfowe. Valle Gran Rey, to główna baza turystyczna w otoczeniu tarasów wkomponowanych w wysokie zbocza, znajdują się tu najładniejsze plaże Gomery. Najbardziej urokliwym miejscem jest Agulo, małe miasteczko z kolorowymi domami z wspaniałymi widokami na sąsiednią Teneryfę.

Plaża i zabudowa turystyczna wyspy la Gomera fot. Beata Lont

Park Narodowy Garajonay to naturalny ponad stuletni las wawrzynowo – cedrowy z niezwykłymi krajobrazami, który rozciąga się w głębi wyspy, jest tu mnóstwo pieszych szlaków, imponujących formacji skalnych i głębokich dolin. Ciekawym pomnikiem natury są klify los Organos, to bazaltowe skały, które powstały wskutek naturalnej erozji przypominają kształtem kościelne organy.

La Gomera w tle Teneryfa z wulkanem el Teide fot. Beata Lont

La Palma

La Palma nazywana „piękna wyspą” lub „zielona wyspa” to najmłodsza geologicznie spośród wszystkich wysp archipelagu. Na tej małej wyspie, odkryjemy niesamowite wulkaniczne krajobrazy, te po świeżych wybuchach i tych starszych, przejrzyste nocne niebo, dzikie lasy, wysokie góry i strome wąwozy. Klimat na zachodzie jest bardziej suchy, natomiast na wschodzie wegetacja trwa cały rok.

La Palma zabudowa fot. Beata Lont

La Palma – atrakcje

Santa Cruz de La Palma to stolica wyspy z największym na wyspie portem, ciasnymi uliczkami i kolonialną zabudową. Słynie również z białego karnawału, gdzie uczestnicy w rytm kubańskiej muzyki, przebrani na biało obsypują się talkiem. W pobliżu stolicy znajduje się niewielki ośrodek turystyczny Los Cancajos z hotelami i czarnymi wulkanicznymi plażami. Los Llanos to najbardziej zaludnione miasto otoczona plantacjami bananów. Puerto Naos to ciche, niewielkie miasteczko ze skromną zabudową hotelową, spokojem i ciemnymi piaszczystymi plażami.

La Palma wybrzeże fot. Beata Lont

Park Narodowy Caldera de Taburiente obejmuje krater wygasłego wulkanu, o wielkiej średnicy i pionowy ścianach, znajdują się tu lasy sosnowe, ciekawe formacje skalne, wodospady, liczne piesze trasy i punkty widokowe. Na najwyższym szczycie La Palmy, Roque de los Muchachos znajduje się obserwatorium astronomiczne, brak zanieczyszczeń powietrza i strefa czystego niebo sprawia, że warunki do oglądania gwiazd są idealne. Cumbre Vieja to aktywny wulkanicznie łańcuch górski, a Los Tilos to ostoja pierwotnych lasów wawrzynowych.

La Palma krajobraz górski fot. Beata Lont

El Hierro

El Hierro wysunięta najdalej na południe i zachód i najmniejsza z całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana też „wyspą południkową”, gdyż na niej znajdował się południk zero i granica poznanego świata. Jest samowystarczalna pod względem energetycznym. Odkryjemy tu naturalne baseny, stromą linie brzegową, las jałowcowy i idealne miejsca do nurkowania. Klimat na wybrzeżu jest skalisty i raczej jałowy, w głębi wyspy większa wegetacja.

La Palma zabudowa fot. Beata Lont

El Hierro – atrakcje

Velverde to stolica wyspy z niską, białą historyczną zabudową, jest tu kilka cichych plaż i piękny kościół. La Rastiga to niewielka baza turystyczna z klimatycznym rybackim portem i idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Las Puntas to malownicza wioseczka z najmniejszym hotelem świata.

La Palma plaża z klifami fot. Beata Lont

Dolina El Golfo tworzy swoisty amfiteatr jest to najciekawszy obszar przyrodniczy na całej wyspie, znajdziemy tu szlaki pieszy, wysokie ściany i interesujące punkty widokowe. El Sabinar to słynny jałowcowy las uważany za symbol wyspy. Charco Azul to prześliczne naturalne baseny zasłonięte od otwartego oceanu, gdzie kąpiel jest łatwa i przyjemna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.