Zamek Ogrodzieniec, Pustynia Błędowska – najciekawsze zakątki Jury

Położony na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, idealnie wkomponowany w teren, zamek w Ogrodzieńcu, jest z pewnością najbardziej malowniczym obiektem na szlaku Orlich Gniazd. Był gościem kilku plenerów filmowych m. in „Janosik”, „Rycerz”, „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz popularnej produkcji Netflix serialu „Wiedźmin”. Można spędzić tu czas zwiedzając ruiny, szaleć w parku rozrywki bądź wyciszyć się na łonie natury, gdyż niedaleko od warowni znajduje się największa ciekawostka przyrodnicza i krajobrazowa środkowej jury Pustynia Błędowska.

Zamek Ogrodzieniec – położenie, historia

Zamek Ogrodzieniec leży w województwie Śląskim, we wsi Podzamcze, na najwyższym wzniesieniu jury Krakowsko – Częstochowskiej, tzw. Górze Zamkowej, na wysokości 515,5 m. n .p. m. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd tak jak oddalona o ok 15km od ruin Pustynia Błędowska. „Polska Sahara”, choć jej powierzchnia to zaledwie 32 km² to największy obszar piasków lotnych, o pochodzeniu antropogenicznym, w naszym kraju. Jest siedliskiem licznej Flory i Fauny przystosowanej do gleb piaskowych i dynamicznych warunków wydmowych. Współcześnie podejmuje się wiele działań mających na celu uchronić ten unikatowy geograficznie teren przed zarastaniem.

Pierwsze wzmianki o umocnieniach na Górze Zamkowej pochodzą z czasów Bolesława Krzywoustego, zostały one jednak zniszczone w 1241 roku przez atak Tatarów. Na miejscu dawnych drewnianych zabudowań, kamienny, gotycki zamek wznosi król Kazimierz Wielki, aby chronić kraj przed najazdami wrogów. Następnie Władysław Jagiełło przekazuje w dzierżawę zamek Włodkowi z Charbinowic, herbu Sulima. Po rodzie Sulimczyków, który władał tutaj około sto lat, zamek przechodzi z rąk do rąk, aż w 1527 roku z powodu narastających długów Mikołaj Chełmski sprzedaje dobra Sewerynowi Bonerowi. Wpływowy, bogaty i ambitny nowy właściciel przebudowuje średniowieczną warownię w renesansowy pałac.

Po wygaśnięciu rodu Bonerów twierdza nie odzyskuje już dawnej świetności. W czasie długoletniej wojny ze Szwedami zamek dwukrotnie trawiony jest przez pożar. Najpierw w 1655 roku stacjonujące na nim ponad dwa lata wrogie wojska rujnują znaczną część zabudowań, a następnie w 1702 roku ogień wypala ponad połowę zamku. Po drugim pożarze nie podjęto już odbudowy, gdyż koszta przekraczały możliwości finansowe kolejnych właścicieli, którzy wcale nie dbają o stan techniczny budowli. Doprowadzony do kompletnej ruiny, a wręcz niszczony na pozyskanie budulca zamek w 1944 roku znacjonalizowano. Podjęto liczne prace konserwatorskie, które zachowują zamek w formie tzw „trwałej ruiny” i od 1973 roku udostępniono go dla zwiedzających.

Zamek Ogrodzieniec – zwiedzanie

Okolice Zamku obfitują w silne zaplecze turystyczne. Jest tu bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Ruiny zamku Ogrodzieniec otwarte są dla zwiedzających od kwietnia do listopada. Można zobaczyć tu muzeum z salą tortur i zbrojownią oraz wieżę widokową. Odbywają się tu liczne imprezy sezonowo – plenerowe. Głównie pokazy walk rycerskich i sute biesiady kulinarne w stylu staropolskim. Jest również zrekonstruowany Gród na Górze Birów z wystawami tematycznymi. Pod zamkiem znajduje się się Park rozrywki Ogrodzieniec, gdzie wiodącymi atrakcjami są: mini park linowy, dom legend i strachów, park doświadczeń fizycznych, park miniatur oraz tor saneczkowy. Dla miłośników natury są tu wapienie idealne do uprawianie wspinaczki skałkowej oraz Park Krajobrazowy Orlich Gniazd z Pustynią Błędowską, gdzie znajduje się wiele szlaków pieszych oraz ciekawych kompleksów leśnych. Polska obfituje również w inne piękne zamki i twierdze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i nie tylko.

 

2 thoughts on “Zamek Ogrodzieniec, Pustynia Błędowska – najciekawsze zakątki Jury

 • 2022-05-21 o 02:35
  Permalink

  Gamings are a type of home entertainment that interest many individuals. The games are developed to be tough, but likewise enjoyable. Hack video games is a term that is utilized to describe the process of customizing a game in order for it to have a benefit or make use of the system. Hack games can be provided for numerous reasons, consisting of personal enjoyment and also earnings.

  Odpowiedz
 • 2023-03-21 o 20:05
  Permalink

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I
  genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend
  any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Thanks a lot!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.