Zamek w Łańcucie – magnacka perła Podkarpacia

Jednym z najpiękniejszych zamków i założeń pałacowo-parkowych w Polsce jest położony na Podkarpaciu Zamek w Łańcucie. W czasach świetności należał do najbardziej luksusowych zespołów pałacowo-parkowych w całej Europie. Współcześnie magnacki zamek jest pomnikiem historii, a w jego wnętrzach urządzono muzeum, można także podziwiać kompleks hippiczny z zabytkowymi Wozownią i Stajnią, a także wypocząć w Parku Zamkowym, gdzie mieści się Storczykarnia z Kawiarnią.

Zamek w Łańcucie – położenie, historia

Łańcut znajduje się w Województwie Podkarpackim, około 15 km na wschód od Rzeszowa. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, a lokacja miała miejsce w 1349 roku. W kolejnych wiekach miasto należało do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Pierwsza rezydencja mieściła się w północnej części miasta.

Nowy zamek budowano w latach 1629-1642 na polecenie Stanisława Lubomirskiego jako rezydencja typu „palazzo in fortezza” – obszerny budynek mieszkalny z wieżami w narożach, a całość otoczona fortyfikacjami bastionowymi. W 2 połowie XVIII wieku właścicielką Łańcuta została Izabella z Czartoryskich Lubomirska – przekształciła fortecę na zespół pałacowo-parkowy i sprowadziła wiele dzieł sztuki. Dzięki temu łęczycki zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Gdy właścicielami posiadłości byli Alfred I Potocki, a następnie Alfred II Józef, zamek został zapomniany i nieco zaniedbany. Następnie Roman Potocki, wraz z żoną Elżbietą z Radziwiłłów w latach 1889 – 1911 przeprowadzili generalny remont i przywrócili dawną świetność rezydencji.

Zamek w Łańcucie – zwiedzanie

Po II wojnie światowej w zamku powstało muzeum, gdzie udostępniono do zwiedzania pięknie zachowane pomieszczenia. Podczas zwiedzania zachwyca przede wszystkim bogactwo właścicieli rezydencji, o czym świadczą zebrane przez kolejne pokolenia działa sztuki: kolekcje malarstwa, rzeźby i grafiki, a także pięknie zdobione, ekskluzywne meble, zbiory srebra, porcelany, szkła oraz tkanin. Do najpiękniejszych pomieszczeń należą: Wielka Sień, Sala pod Stropem, Sala pod Zodiakiem, Apartament Brennowski, Pokój Pompejański, Apartament Chiński, Apartament Turecki, Sala Kolumnowa, Sypialnia Księżnej Marszałkowej, Salon Bouchera, Salon Rokokowy, Sala Balowa, Wielka Jadalnia, Jadalnia nad Bramą i Salon Narożny. Niesamowite wrażenie robią także Sala Koncertowa i zbiory instrumentów muzycznych, Biblioteka z pokaźnym księgozbiorem, Galeria Rzeźb, Pokoje Kąpielowe i piękny Dziedziniec.

Przy budowie i aranżacji zamku pracowali tacy artyści jak m.in.: Krzysztof Mieroszewski, Maciej Trapola, Giovanni Battista Falconi, Tylman z Gameren, Vincenzo Brenna, Fryderyk Bauman, Christian Piotr Aigner, Jan Christian Kamsetzer, Szymon Bogumił Zug, Armand Beauque i Albert Pio. Ze względu na to, że intarsjowane podłogi zamkowe stanowią unikalną wartość zabytkową, zwiedzanie wnętrz odbywa się w „kapciach” – obuwiu ochronnym. Zamek można zwiedzać samemu, z przewodnikiem lub korzystając z audiobooka. Z pewnością zainteresują Cię też inne artykuły na temat zamków i pałaców.

Park ze Storczykarnią i Kawiarnią

Park Zamkowy związany jest z czasami, gdy rezydowali tutaj marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski i jego żona Izabela z Czartoryskich. Na przełomie wieków XIX i XX wczasach Romana i Elżbiety Potockich park został znacznie przebudowany, powstały wówczas Ogród Włoski i Ogród Różany. W parku znajduje się Storczykarnia, gdzie w szklarni prezentowane są piękne rośliny storczykowe w czasie ich kwitnienia. Działa tu również kawiarnia – Café Storczykarnia.

Stajnia i Wozownia

Jednym z elementów rezydencji łańcuckiej jest kompleks hippiczny z przełomu wieków XIX i XX. Składają się niego neobarokowa Stajnia, modernistyczna Wozownia z elementami klasycznymi i park. Łańcuckie muzeum posiada dwie oddzielne kolekcje konnych pojazdów: historyczną po rodzinie Potockich, liczącą 55 pojazdów i muzealną gromadzącą powozy od II wojny, liczącą niemal 80 pojazdów. Podczas zwiedzania Wozowni obowiązuje ścisły zakaz fotografowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.