Izrael czyli Ziemia Święta – zwiedzanie i wypoczynek

Izrael to niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie jest naprawdę niezwykłe. To tutaj przenikają się kultury wschodu i zachodu, to też kraj pełen kontrastów, gdzie mieszają się wpływy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, trzech ważnych religii. Izrael może pochwalić się bogatą historią, osobliwą geografią, niepowtarzalnym klimatem, rajskimi plażami, nowoczesnymi oraz starożytnymi miastami, niesamowitymi zabytkami różnych kultur. W tym pełnym sprzeczności, lecz różnorodnym kraju z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Izrael – położenie

Państwo Izrael położone jest na Bliskim Wschodzie, w Azji Zachodniej, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na północy graniczy z Libanem, na północnym wschodzie z Syrią, na południowym zachodzie z Egiptem, zaś na wschodzie z Jordanią. Na południu posiada około 7 km dostęp do Morza Czerwonego. W wewnętrznych granicach Izraela znajduje się Autonomia Palestyńska. Stolicą państwa jest Jerozolima. Izrael pomimo że nie jest dużym krajem wyróżnia się dużym zróżnicowaniem geograficznym i klimatycznym. Występują tu głównie krajobraz wyżynno – górzysty z pasmem nizin przy wybrzeżu Morza Śródziemnego i depresją przy Morzu Martwym, zaś na południu rozciąga się pustynia Negew. Na północy występuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się długimi i ciepłymi latami oraz łagodnymi zimami. Południe i centrum to pustynia i wyżyny, panuje tu klimat suchy i gorący. Specyfika geografii, historii i klimatu Izraela sprawia, że przyciąga tu turystów z całego globu. Najłatwiej do Izraela dostaniemy się liniami Wizzair lotami bezpośrednimi z Katowic, Krakowa oraz innych europejskich miast.

Izrael – zarys historyczny

Ziemia Izrael była święta dla Żydów już od czasów biblijnych. Według Tory Ziemia Izraelska została obiecana narodowi żydowskiego przez Boga jako ich ojczyzna. Najstarsza wzmianka o Izraelu pochodzi z XIII w. p. n. e; na inskrypcji steli Merenptaha oraz prawdopodobnie na cokole berlińskim. Około XII w. p. n. e; panowanie rozpoczęli pierwsi królowie Izraela i władają tu przez kolejne tysiąc lat. Zanim ziemie Izraela zostaną opanowane przez muzułmanów w 636 roku były podbijane kolejno przez Asyrię, Babilon, Persję, Grecję, Rzym i Bizancjum. W tych burzliwych czasach dochodziło do wielu powstań, których skutkiem było wyganianie stąd ludności oraz zabraniania wstępu do Jerozolimy. Duża część osadników żydowskich przeniosło się w tym czasie z Judei do Galilei. Następnie ziemie Izraela przechodziły przez panowanie kolejnych arabskich kalifatów, przez jakiś czas była pod panowaniem krzyżowców, którzy utworzyli tu królestwo Jerozolimy. Po bitwie pod Mardż Dabik w 1516 roku przechodzi pod władanie Imperium Osmańskiego, które panują w tym regionie aż do XX wieku.

Historia współczesnego Izraela zaczyna się 14 maja 1948 roku, kiedy proklamowano niepodległość. Powstało na terenie Brytyjskiego Mandatu Palestyny, zarządzanego od I Wojny Światowej przez Wielką Brytanię. Jednak narastający konflikt arabsko – żydowski spowodował, że Brytyjczycy zrzekli się roli mediatora. Tak sprawa podziału Palestyny trafiła pod obrady ONZ. Jedna z rezolucji przewidywała podział terenów na państwo żydowskie i arabskie. Jednak strona arabska była niezadowolona z każdego proponowanego rozwiązania. Po ogłoszeniu niepodległości Państwo Izrael zostało uznane przez wiele krajów m. in. Polskę, USA czy ZSRR. Dzień po ogłoszeniu niepodległości rozpoczęła się I wojna arabska, zwana przez izraelitów wojną o niepodległość, zaś przez arabów wielką katastrofą. Po roku walk ogłoszono zawieszenie broni i ustalono przebieg granic, dzięki czemu Izrael powiększył swoje terytorium o 50% w porównaniu do pierwotnego planu ONZ. Przez wiele lat państwa arabskie odmawiały istnienia Państwa Izrael. Po licznych wojnach i bitwach przy granicach, kilku sąsiadów jak Egipt i Jordania zaczynają normalizować swoje relacje z Izraelem. Z biegiem lat neutralizuje się również konflikt palestyńsko – izraelski, mimo że sytuacje wciąż jest napięta, Izrael uznaje większe prawa Autonomii Palestyńskiej.

Izrael – najważniejsze miejsca

Jerozolima – miasto trzech religii

Jerozolima to największe miasto Dystryktu Izraela, a zarazem stolica państwa. Znajduje się tu siedziba prezydenta, parlamentu, senatu oraz najważniejsze urzędy państwowe. Jest to największe miasto w kraju, znajduje się pośród gór Judei pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. Miasto posiada wielowiekową bogatą historię i jest ważnym miejscem dla trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Stara Jerozolima jest podzielona na 4 dzielnice: muzułmańską, żydowską, chrześcijańską i ormiańską. Najważniejszym punktem na religijnej mapie miasta jest na pewno Ściana Płaczu, nazywana też Murem Zachodnim. Przypuszczalnie są to pozostałości po Świątyni Jerozolimskiej, razem ze wzgórzem świątynnym są to najświętsze miejsca judaizmu i cel pielgrzymek oraz modlitw od wielu wieków. Kopuła na Skale oraz znajdujący się na niej meczet Al – Aksa to trzecie sakralne miejsce dla islamu. Podobno stąd Mahomet został zabrany do nieba. Kopuła jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Jerozolimie oraz symbolem konfliktu izraelsko – palestyńskiego. Warto zobaczyć też Bazylikę Grobu Świętego, najważniejszą chrześcijańska świątynię w mieście, przejść się wzdłuż murów starego miasta czy pospacerować po dachach i punktach widokowych.

Tel Awiw, Hajfa i wybrzeże morza Śródziemnego

Region leżący nad Morzem Śródziemnym słynie z cudnych plaż i przejrzystej wody. Jest to wąski pas wybrzeża, który rozciąga się na północy od granicy z Libanem do Strefy Gazy na południu, liczy 50 kilometrów długości i 150 kilometrów szerokości. Na północy jest zatoka Hajfy, położona przy zboczu góry Karmel. Na południu rozciąga się pas nizin Równiny Szaron przez teren której przepływają dwie rzeki Jarkon oraz Kiszon. Obszar wzdłuż rzek charakteryzuje się dużą wilgotnością i słynie z upraw rolniczych. Jednym z najciekawszych miejsc jest Natanja, gdzie znajduje się największa i najbardziej rozbudowana baza turystyczna Izraela nad morzem Śródziemnym. Jest tu największa ilość pięknych piaszczystych plaż, które rozciągają się na długości 13,5 kilometra.

Tel Awiw

Tel Awiw – Jafa, nazywany po prostu Tel Awiw to drugie co do wielkości miasto Izraela. Znajduje się na równinie Szaron, która leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tutaj znajdowała się historyczna droga lądowa łącząca Europę, Azję i Afrykę. Współcześnie Tel Awiw to globalna metropolia i druga co do wielkości gospodarka Bliskiego Wschodu. Tutaj mieści się technologiczne i kulturowe centrum kraju. Jest to finansowa stolica i najbogatsze miasto Izraela. Odkryjemy tu fantastyczne miejskie plaże, bary, kawiarnie, restauracje, sklepy i liczne kluby nocne. Miasto tętni życiem całą dobę. Warto zabłądzić w uliczkach najstarszej części miasta Jaffa i wypocząć na jednej z miejskich plaż z miękkim piaskiem i dobrze zagospodarowaną promenadą.

Hajfa

Hajfa to największe miasto północnego Izraela, trzecie co do wielkości, znajduje się nad zatoką Hajfy na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na zboczu góry Karmel, z której rozciąga się imponujący widok na zachodnią część Galilei aż do granicy z Libanem. Znajduje się tu największy port morski Izraela i zarazem największy port przeładunkowy, jest to również centrum nowoczesnego przemysłu. Główną atrakcją turystyczną Hajfy jest świątynia Bahaistów wokół której rozciągają się piękne zadbane ogrody. Na górze Karmel znajduje się klasztor karmelitów bosych, według legend został wzniesiony nad jaskiniami gdzie mieszkał Eliasz. Na terenie dystryktu Hajfa leży Dolina Zabulona, która jest głównym spichlerzem państwa.

Morze Martwe, Nazaret i i miejsca kultu

Morze Martwe

Morze Martwe to de facto słone jezioro bezodpływowe, które znajduje się w najniższej depresji na Ziemi. Z powodu tak dużego zasolenia brak tu życia organicznego. Panuje tu najwyższe ciśnienie atmosferyczne na świecie, a powietrze jest nasycone bromkami, które działają uspokajająco. Brzegi Morza Martwego są górzyste i pustynne i występuje duże nasłonecznienie przez cały rok. W XX wieku ilość wody w zbiorniku regularnie się zmniejsza z powodu wykorzystania części wód rzeki Jordan przez Izrael i Jordanię oraz zmiany klimatyczne. Pozyskuje się tu sól kuchenną i potasową oraz wykorzystuje lecznicze działanie wody i błotnych osadów. Bogate w czarne błoto, gorące źródła siarkowe, które wykorzystuje się w leczeniu chorób skóry, stawów i schorzeń układu oddechowego. Ze względu na trudne warunki geologiczne znajduje się kilka zabudowań uzdrowiskowych i specjalnie wydzielonych publicznych plaż. Nie poleca się chodzenia na dzikie plażę, gdyż jest to niebezpieczne z powodu licznych uskoków przysłoniętych bardzo cienką warstwą piasku. Głównym skupiskiem nowoczesnych kurortów jest Ein Bokek. W tym niewielkim miasteczku położonym najniżej na kuli ziemskiej znajduje się wszystko co kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem. Poza pięknymi widokami są tu centra handlowe, restauracje, wypożyczalnie samochodów i liczne centra SPA, które oferują specjalistyczne zabiegi.

Nazaret i ciekawe miejsca kultu

Nazaret to miasto położone w górnej Galilei, w północnej części Izraela, w naturalnej niecce pomiędzy pięcioma wzgórzami z gęstą zabudową miejską. Jest to również największe arabskie miasto w kraju, stanowi centrum izraelskich Arabów. Nazaret często nazywane jest miastem Jezusa, gdyż w tym mieście według Biblii dorastał Jezus Chrystus. Co roku wybiera się tu całe mnóstwo chrześcijańskich pielgrzymek, aby podziwiać liczne sanktuaria upamiętniające miejsca biblijne, jak Bazylika Zwiastowania czy kościół Józefa. Ważnym punktem powinien być lokalny targ, który słynie z jarmarku bożonarodzeniowego. Warto odwiedzić również Kefar Kana, czyli Kanę Galilejską, gdzie Jezus dokonał cudu przemiany wody w wino. Znajduje się tam kościół św. Bartłomieja, a region może poszczycić się szerokim wyborem lokalnego wina. Ciekawym miejscem jest również jezioro Tyberiadzkie do którego wpadają wody Jordanu, a gdzie Jan Chrzciciel dokonywał chrztów.

Ejlat, czyli Pustynia Negew i Morze Czerwone

Ejlat i Morze Czerwone

Ejlat to najdalej na południe wysunięte miasto Izraela, leży w południowej części pustyni Negew. Jest to jedyny izraelski port nad zatoką Akba, która jest częścią Morza Czerwonego. Jest to miasto, w którym jest najwięcej dni słonecznych w roku w całym kraju, panuje tu suchy pustynny klimat łagodzony przez obecność morza. Jest to najbardziej popularny kurort wypoczynkowy w Izraelu, który przyciąga wielu turystów z całego świata. Znajduje się tu około 7 kilometrowy pas plaż idealny do nurkowania, uprawiania sportów wodnych czy po prostu zwykłego plażowania. W ciepłych wodach zatoki Akba występują liczne rafy koralowe, żyje tu stado delfinów i lwów morskich. Jest oceanarium i obserwatorium życia podwodnego, ale również popularne miejsce do obserwowania ptaków, gdyż krzyżują się tu drogi migracji wielu gatunków.

Pustynia Negew

Pustynia Negew to wyżynna górzysto – kamienista pustynia, która znajduje się na południu Izraela i zajmuje około 40% powierzchni całego kraju. Dobrym miejscem wypadowym na zwiedzanie pustyni jest miasteczko Mitzpe Ramon. Na terenie pustyni znajduje się krater Ramon, zwany maktesz. Maktesz to krater, który nie powstał w wyniku uderzenia meteorytu ani wybuchu wulkanu, lecz w wyniku erozji tworząc niesamowite formacje skalne. Tych niezwykłych form geologicznych jest na świecie zaledwie 7, a Maktasz Ramon jest z nich największy, ma 40 kilometrów długości, od 2 do 10 kilometrów szerokości i 500 metrów głębokości. Znaczna część krateru to rezerwat przyrody, znajduje się tu wiele wyznaczonych szlaków trekkingowych. Jest również możliwość wycieczki jeepem lub wielbłądem. Na terenie pustyni znajduje się również Park Narodowy Ein Avdat. Występują tu liczne źródła wody wypływające z warstw skalnych, które wpadając do głębokich dolin tworzą liczne wodospady. Jest to część wyschniętego koryta rzeki Negewie. Rosną tu topole oraz rośliny, które dobrze znoszą zasolenie gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.