Wypoczynek w Algarve – najważniejsze atrakcje regionu

Urokliwe Algarve położone w południowej części Portugalii to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do tego kraju. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie i nie tylko obfituje w mnóstwo ciekawych miejsc. Oto najciekawsze atrakcje Algarve, które musisz odwiedzić w czasie wypadu do tego regionu.

Jaskinie Benagil na Algarve

Perełka Portugalii – Algarve – rozciąga się wzdłuż południowego wybrzeża i części zachodniego wybrzeża tego kraju. To miejsce odwiedzane przez miłośników plażowania i imprez, ale również pięknej przyrody i walorów kulturowych. Tu łączą się piękno natury i słońce, które świeci przez 300 dni w ciągu roku. To wszystko oblewają turkusowe wody Atlantyku, na zjawiskowych plażach z monumentalnymi klifami. Miasta zachwycają malowniczymi krajobrazami i rozbrzmiewają muzyką.

Kościół św. Marii Panny w Lagos w Algarve w Południowej Portugalii

Sagres i Park Naturalny Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

Zwiedzanie Algarve zaczniemy od zachodniej części tego regionu. Sagres to jedno z najbardziej urokliwych i zabytkowych miast w całym Algarve. Znajduje się tu cypel Ponta de Sagres z punktem widokowym i latarnią morską. W miasteczku tym położona jest robiąca ogromne wrażenie XVI-wieczna twierdza Forte da Baleeira. Poza tym są tu jeszcze dwie inne monumentalne warownie – Fortaleza de Sagres oraz Fortaleza do Beliche. Ważnym zabytkiem w okolicy jest też latarnia morska znajdująca się na Przylądku św. Wincentego.

Klify i plaże w Algarve w Albufeira

Sagres położone jest na terenie Parku Naturalnego Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Ten południowo-zachodni skrawek Portugalii słynie z piękna przyrody oraz wspaniałych plaż – można tu odwiedzić zarówno takie skryte pośród klifów, jak i plaże na nieco bardziej otwartych przestrzeniach. Dzięki wiejącym tu wiatrom oraz całkiem sporym falom miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników windsurfingu i kitesurfingu.

Formy skaliste – klify w Algarve w Portugalii

Lecz również osoby, które preferują spacery i zwiedzanie znajdą tu coś dla siebie i nie będą się nudzić. Po zachodniej stronie warto odwiedzić plażę Praia do Castelejo lub Praia dos Mouranitos, natomiast po stronie wschodniej kuszą Praia do Barranco i Praia de Salema. Po zwiedzaniu Sagres i okolic oraz po plażowaniu udamy się na wschód do Lagos, gdzie zostaniemy na noc.

Lagos, Carvoeiro, Albufeira i najpiękniejsze plaże Algarve

Drugi dzień naszego zwiedzania Algarve poświęcimy na środkową część regionu. Lagos to piękne miasto z żywiołowym życiem nocnym i zjawiskowymi plażami. Jednak jeszcze bardziej urzekające jest dziedzictwo historyczne tego miasta. Twierdza Fortaleza do Ponta da Bandeira wraz z muzeum dotyczącym odkryć geograficznych, renesansowy kościół św. Marii, kościół św. Antoniego będący perełką baroku oraz ocalałe od strony lądu z trzęsienia ziemi i tsunami w 1755 roku fragmenty murów obronne to najważniejsze zabytki Lagos. Kilka kilometrów od starówki znajdują się natomiast ruiny rzymskiej osady.

W okolicach Lagos znajdują się także bardzo chętnie odwiedzane przez turystów plaże: Praia Dona Ana, Praia do Camilo i Ponta da Piedade. Z Lagos przez Portimão i Lagoa docieramy do Carvoeiro. To miejsce, gdzie można zatrzymać się na obiad i spędzić kilka chwil obcując z miejscową kulturą. Kolejnym przystankiem na trasie naszej wycieczki jest grota Algar de Benagil. Została sklasyfikowana jako jedna z 10 najpiękniejszych jaskiń na całym świecie. Ta epicka jaskinia wygląda niczym skalna pokrywa jasnozłotego piasku i turkusowej wody.

Brama starego miasta w Lagos w Portugalii

Następnie udajemy się na plażę Praia da Marinha, która uważana jest za najpiękniejszą w całym Algarve. Krystalicznie czyste wody Oceanu Atlantyckiego muskają tu stopy ogromnych 30-metrowych klifów, a pod klifami na plażowiczów czeka jasnozłoty piasek. Do najczęściej odwiedzanych kurortów Algarve należy Albufeira. Na wschodnim krańcu miasta, nad lustrem oceanu, znajdują się piękne klify z czerwonego piaskowca, Praia de Falesia. O atrakcyjności miasta Albufeira stanowią także dobrze zachowana starówka, świetna baza hotelowa, gastronomiczna i liczne kluby czy puby – to idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią nocne imprezy. Tu zakończymy drugi dzień naszego pobytu.

Kościół karmelitów w Faro stolicy Algarve w południowej Portugalii

Faro, Tavira i Park Naturalny Ria Formosa

Trzeci dzień zwiedzania Algarve rozpoczniemy od udania się do stolicy regionu i jego największego miasta – Faro. W mieście tym znajduje się bardzo dobrze zachowana starówka. Do najważniejszych zabytków należą Brama Arco da Vila z czasów średniowiecza, gotycko-barokowa katedra Se de Faro oraz Kaplica Kości – jej główną atrakcją są ściany wyłożone ludzkimi szczątkami. Wschodnia część wybrzeża Algave jest zupełnie inna od tej, którą mieliśmy okazję zobaczyć wcześniej.

Plaża w Algarve – raju turystycznym

Pomiędzy Faro a Tavirą rozciąga się Park Naturalny Ria Formosa uznawany za przyrodniczy raj – oaza spokoju i miejsce pełne dziewiczej natury. Znajdują się tu długie wysepki, a na nich piaszczyste plaże. Oddzielają one od otwartego oceanu słonowodne laguny, które są domem wielu gatunków ptaków, do najciekawszych bez wątpienia należą różowe flamingi. Znajduje się tu także rezerwat koników morskich i prowadzone są hodowle małż i muli. Park Naturalny Ria Formosa najlepiej zwiedzać łodzią – można dotrzeć do wyspy Ilha de Faro z plażą Praia de Faro, czy do Ilha da Barreta.

Ostatnim punktem naszej podróży jest Tavira, nazywana Wenecją Algarve – jedno z najpiękniejszych miast Algarve, które może się poszczycić bardzo długą historią. Swoją nazwę zawdzięcza malowniczemu ujściu rzeki Rio Gilão przez Park Naturalny Ria Formosa do Oceanu Atlantyckiego, co przywodzi na myśl weneckie kanały. Najciekawsze zabytki miasteczka Tavira to domy tesouro z charakterystycznymi trójkątnymi dachami i balkonami, ruiny mauretańskiego zamku, gotycki kościół Najświętszej Marii Panny oraz Most Rzymski. To już niestety koniec naszej przygody w Algarve, teraz udamy się na lotnisko w Faro.

Plaża Marinha otoczona skałami i klifami w Algarve

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.