Malediwy – atrakcje, wypoczynek, wakacje spędzanie czasu

Wśród destynacji turystycznych, które gwarantują wypoczynek na rajskich plażach, warto zwrócić uwagę na Malediwy. Jest to archipelag przepięknych, bajkowych wysp położony na Oceanie Indyjskim u brzegów Azji, stosunkowo niedaleko Półwyspu Indyjskiego. Malediwy słyną z pięknych, piaszczystych plaż, kryształowej, przejrzystej wody i bujnej tropikalnej roślinności. Na archipelag wysp Malediwów składa się około 1200 wysp oraz wysepek o różnej wielkości.

Malediwy – praktyczne informacje

Zanim zdecydujesz się na wyjazd na Malediwy, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego pięknego, wyspiarskiego kraju u brzegów Azji. Stolicą, jedynym miastem, głównym ośrodkiem przemysłowym, a także najważniejszym portem morskim i lotniczym tego państwa jest Male – to tutaj docierają wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze. Male położone jest na wyspie o tej samej nazwie i jest ciekawym miejscem ze względu na to, że zajmuje ono praktycznie całą tą wyspę. Nie znajdziesz tu jednak plaż, jest ona bowiem otoczona falochronem.

Wybierając się na wakacje na Malediwy, warto pomyśleć o zatrzymaniu się na jednej z małych, urokliwych, klimatycznych wysepek. Na archipelag ten składa się bowiem około 1190 wysepek, które rozmieszczone są na 26 atolach koralowych. Te atole z kolei narosły na łańcuchu wulkanicznym, który zakrywa lustro wody oceanicznej. Cały archipelag ciągnie się na długości około 820 km w kierunku północ-południe i ma szerokość około 120 km w kierunku wschód-zachód. 202 spośród tych wysp jest zamieszkanych. Co ciekawe, najwyższy punkt na Malediwach osiąga wysokość zaledwie 2 m n.p.m.

Na Malediwy można w zasadzie przybywać przez cały rok. Praktycznie codziennie świeci tu słońce, a temperatura powietrza waha się zwykle w przedziale 28 – 30 stopni Celsjusza. Jednak czasami mogą tu wystąpić intensywne, choć krótkotrwałe opady deszczu. Panuje tu klimat tropikalny, a właściwie równikowy wybitnie wilgotny, w związku z tym są tylko dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa tu zazwyczaj od grudnia do marca, a pora deszczowa przypada na okres od maja do listopada. Najlepszy czas na wizytę na Malediwach to pora sucha. Temperatura wody oscyluje tutaj w okolicach 30 stopni Celsjusza.

Malediwy są krajem muzułmańskim. W związku z tym kobiety powinny szczególną uwagą zwracać na swój ubiór. Jednak turystki przybywające na Malediwy traktoane się w sposób bardzo liberalny. Nie ma obowiązku zakrywania włosów, chyba że wchodzisz do meczetu. Plaże są tu podzielone na:

  • plaże publiczne – to plaże, z których korzystają miejscowi – kobiety powinny na nich pływać w koszulce z krótkim rękawem oraz w spodniach przynajmniej do kolan, natomiast mężczyźni powinni mieć na sobie szorty,
  • plaże bikini – plaże dla turystów – to plaże, na których nie ma żadnych wymogów dotyczących ubioru.

Pamiętaj, aby poza plażami bikini stosować odpowiedni strój. Dasz temu wyraz szacunku dla mieszkańców. Upewnij się, czy na wyspie, na którą chcesz się udać są plaże bikini.

Z religią muzułmańską związane są także obostrzenia dotyczące alkoholu i wieprzowiny – nie można tu wwozić tych produktów. Jeśli będziesz takie posiadać przy wjeździe do kraju, to będziesz musiał je oddać na przechowanie na lotnisku. Na żadnej z lokalnych wysp nie kupisz, ani nie napijesz się alkoholu. Jeśli jednak chciałbyś się tu napić egzotycznego drinka z palemką, będziesz musiał udać się do jednego z resortów znajdujących się na prywatnych wyspach.

Przybywając na Malediwy, masz wiele możliwości zakwaterowania. Dostępne są m.in. guesthouse’y, czy hotele o wszelkich klasach. Warto zastanowić nad tym, aby od razu zaplanować noclegi na poszczególnych wysepkach Malediwów – blisko plaż. Nocleg w Male wskazany jest (jeśli już jest konieczny) tylko zaraz po przylocie lub tuż przed wylotem. Ceny noclegów na Malediwach w dużej mierze zależą od rodzaju wyspy:

  • Wyspa lokalna – jest taką wysepką, którą zamieszkują lokalni ludzie, toczy się na niej zwykła życie mieszkańców – można na nich znaleźć od jednego do kilkudziesięciu obiektów noclegowych o różnych klasach – zwykle są to 3* przytulne hoteliki, które oferują typowe pokoje i zwykle posiadają małą restaurację, w której przygotowywane są posiłki dla gości;
  • Wyspa resortowa – to prywatna wysepka, która należy do resortu, zwykle są tam obiekty noclegowe w klasie 4-5*, zazwyczaj wstęp na te wyspy możliwy jest tylko i wyłącznie, jeśli dokonałeś wcześniejszej rezerwacji, ewentualnie w przypadku niektórych resortów, jeśli wykupiłeś jednodniową wycieczką bez noclegu, istnieje zasada, że jedna taka wyspa to jeden resort.

Malediwy – połączenia lotnicze, przemieszczanie się 

Portem lotniczym Malediwów, który obsługuje międzynarodowe loty jest Male – Malé International Airport MLE. Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy Polską, a Malediwami. Jednak dostępne są połączenia z przesiadkami na takich lotniskach jak:

  • Abu Dhabi, Dubaj – Zjednoczone Emiraty Arabskie,
  • Doha – Katar.

Istnieje także możliwość przesiadki na takich lotniskach europejskich jak m.in.:

  • Amsterdam – Holandia,
  • Frankfurt – Niemcy.

Linie lotnicze, które obsługują loty z Europy na Malediwy to m.in.:

Jako, że Malediwy są krajem położonym na ponad tysiącu wysp i wysepek, to głównymi środkami transportu są tutaj promy, łodzie i samoloty.

Malediwy – sposoby spędzania czasu

Malediwy – wakacje to możliwość odwiedzenia tego malowniczego archipelagu wysp z licznymi, malowniczymi, dziewiczymi plażami, gdzie piasek jest czysty, biały, a barwa wody lazurowa. Można tutaj także zobaczyć turkusowe rafy koralowe. Malediwy – wakacje to możliwość błogiego wypoczynku na plażach, odstresowania się, opalania, słodkiego „nicnierobienia”. Malediwy – wakacje to również możliwość aktywnego wypoczynku i uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Możemy tutaj nurkować pośród przepięknych, malowniczych raf koralowych. Możemy także uprawiać inne sporty wodne, takie jak na przykład surfing, windsurfing, czy kitesurfing. Można tutaj także uprawiać żeglarstwo Możliwości aktywnego spędzania czasu jest tutaj naprawdę wiele.

Malediwy – wakacje to sposób na odwiedzenie egzotycznego świata, zażywania kąpieli w krystalicznie czystej wodzie Oceanu Indyjskiego oraz spróbowania swoich sił w sportach wodnych. Surfingu, kitesurfingu i windsurfingu mogą spróbować tutaj osoby, które są zupełnie początkujące. Te sporty wodne mogą także uprawiać ma Malediwach osoby z dużym doświadczeniem. Malediwy są archipelagiem licznych wysp i wysepek, a pomiędzy nimi można się z łatwością przemieszczać korzystając z lokalnego systemu komunikacyjnego, który stanowią łódki i łodzie pływające pomiędzy wyspami i wysepkami tego archipelagu.

Stolicą tego wyspiarskiego państwa jest miast Male, które ma bardzo niewielkie wymiary – dwa km długości oraz jeden km szerokości. To jedna z najmniejszych stolic na świecie. Położona jest w geograficznym i geometrycznym centrum tego przepięknego archipelagu. Miasto to jest stosunkowo tłoczne, a przez to panuje tu zupełnie inna atmosfera niż na pozostałej części archipelagu. W Male można poznać miejscowych mieszkańców tego archipelagu, ich kulturę oraz najważniejsze zabytki tego rozsianego po licznych wyspach kraju. Male położone jest na wyspie Północny Atol Male, warto także odwiedzić Południowy Atol Male. Innym bardzo pięknym atolem na tym archipelagu jest Atol Rasdu, gdzie mieści się znana wyspa hotelową Kuramathi.

Malediwy to między innymi takie atrakcje jak możliwość nurkowania pośród raf koralowych i poznania przepięknej, unikatowej podwodnej fauny i flory, która żyje pośród raf koralowych. Malediwy – wakacje to możliwość leniwego lub aktywnego wypoczynku o każdej porze roku, gdyż prze cały rok na tym pięknym archipelagu panuje piękna, słoneczna pogoda.

Malediwy – lokalna kuchnia, ceny żywności

Najpopularniejsze posiłki na Malediwach to dania przyrządzanie na bazie ryb, ryżu i makaronu. Wśród ryb króluje tutaj tuńczyk. Typowym malediwskim śniadaniem jest Mas Huni, gdzie Mas oznacza rybę, a huni to kokos. Danie to jest drobno pokrojoną mieszanką kokosa, tuńczyka, czerwonej cebuli i chili. Podaje się je z ciepłymi chlebkami roshi. Typowe dania obiadowe to: ryba z grilla z frytkami, curry z kurczakiem, smażony ryż z kurczakiem lub tuńczykiem oraz smażony ryż z warzywami i jajkiem. Podaje się tu także świeże soki owocowe. Malediwy to także możliwość skosztowania specjałów lokalnej kuchni, która rzez jasna obfituje w ryby oraz owoce morza. Najpopularniejszymi potrawami są na Malediwach takie specjały jak Mas riha, Zileybi, Masala chai oraz Maalhos-keyo riha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.